How to watch Flashpoint Season 3 CSGO: stream, schedule, teams, results - Dexerto
CS:GO

Mousesports win Flashpoint Season 3: final placements & recap

Published: 30/May/2021 23:45 Updated: 31/May/2021 0:41

by Andrew Amos

Share


Flashpoint Season 3 is all wrapped up, with Mousesports fighting their way to the top of the 16 best teams in Europe on the road to the Stockholm Major in October 2021. Here’s a full recap of their nearly-perfect run, and how they managed to pull it off.


  • NiP ran the gauntlet after their controversial Anonymo rematch to make the Grand Final.
  • Mouz would drop it’s first map of the tournament against NiP in the Final, but win 2-1 in the end.
  • Mousesports take home $17,000 and 1600 RMR points.

Flashpoint returned with Season 3 of its CS:GO event rivaling ESL Pro League and BLAST Premier — and there was enough drama and storylines to keep almost anyone entertained.

16 teams across Europe competed in Season 3, including 11 invited squads. It was the first step towards the Stockholm Major,  set to take place in October 2021. Mousesports continued to dominate, not dropping a map until the Grand Final vs. NiP, who had a memorable tournament themselves — though, not quite for the same reason.

Advertisement

It will probably be awhile before anyone forgets about the NiP/Anonymo saga that took place during the first round of Flashpoint Season 3, even if the Ninjas did fight their way through the Lower Bracket to the Grand Finals anyways.

Take a look at the full final placements below, along with a full recap of each day’s scores.

Flashpoint Season 3: final placements

Placement Team Prize Money (USD) RMR Points
1 Mousesports $17,000 1600
2 NiP $10,000 1500
3 G2 Esports $7,000 1400
4 Heroic $5,000 1300
5 BIG $4,000 1200
6 Astralis $3,000 1100
7 Team Vitality $2,000 1000
8 DBL Poney 900
9 FunPlus Phoenix $0 800
10 Complexity 700
11 Sprout 600
12 Anonymo Esports 500
13-16 OG 250
Fnatic
FaZe Clan
Hyenas

Flashpoint Season 3: full results & recap

Day 1: Monday, May 10

Stage Match PT ET GMT
Upper Bracket Round 1 Vitality 0-2 DBL Poney 9AM 12PM 4PM
Upper Bracket Round 1 Astralis 2-0 OG 12PM 3PM 7PM

Day 2: Tuesday, May 11

Stage Match PT ET GMT
Upper Bracket Round 1 BIG 2-0 Complexity 9AM 12PM 4PM
Upper Bracket Round 1 Fnatic 0-2 mousesports 12PM 3PM 7PM

Day 3: Wednesday, May 12

Stage Match PT ET GMT
Upper Bracket Round 1 Heroic 2-0 Sprout 9AM 12PM 4PM
Upper Bracket Round 1 G2 Esports 2-1 FaZe 12PM 3PM 7PM

Day 4: Friday, May 14

Stage Match PT ET GMT
Upper Bracket Round 1 NiP 1-2 Anonymo* 9AM 12PM 4PM
Upper Bracket Round 1 FPX 2-0 Hyenas 12PM 3PM 7PM

Day 5: Saturday, May 15

Stage Match PT ET GMT
Lower Bracket Round 1 Vitality 2-0 OG 9AM 12PM 4PM
Lower Bracket Round 1 Complexity 2-0 Fnatic 12PM 3PM 7PM

Day 6: Sunday, May 16

Stage Match PT ET GMT
Lower Bracket Round 1 Sprout 2-1 FaZe 9AM 12PM 4PM

Makeup Day: Tuesday, May 18

Stage Match PT ET GMT
Upper Bracket Rematch* Bo1 Mirage Anonymo 1-2 NiP 12 PM 3 PM 7 PM

Day 7: Wednesday, May 19

Stage Match PT ET GMT
Lower Bracket Round 1 Anonymo 2-1 Hyenas 5AM 9AM 1PM
Upper Bracket Round 2 DBL Poney 0-2 Astralis 9AM 12PM 4PM
Upper Bracket Round 2 BIG 0-2 mousesports 12PM 3PM 7PM

Day 8: Thursday, May 20

Stage Match PT ET GMT
Upper Bracket Round 2 Heroic 1-2 G2 Esports 9AM 12PM 4PM
Upper Bracket Round 2 NiP 2-0 FPX 12PM 3PM 7PM

Day 9: Friday, May 21

Stage Match PT ET GMT
Lower Bracket Round 2 Vitality 1-2 FPX 9AM 12PM 4PM
Lower Bracket Round 2 Complexity 0-2 Heroic 12PM 3PM 7PM

Day 10: Saturday, May 22

Stage Match PT ET GMT
Lower Bracket Round 2 BIG 2-1 Sprout 9AM 12PM 4PM
Lower Bracket Round 2 DBL Poney 2-1 Anonymo 12PM 3PM 7PM

Day 11: Sunday, May 23

Stage Match PT ET GMT
Upper Bracket Round 3 Astralis 0-2 Mousesports 9AM 12PM 4PM
Upper Bracket Round 3 G2 2-1 NiP 12PM 3PM 7PM

Day 12: Tuesday, May 25

Stage Match PT ET GMT
Lower Bracket Round 3 Vitality 0-2 Heroic 9AM 12PM 4PM
9-12th Place Match FPX 2-0 Complexity 9AM 12PM 4PM
Lower Bracket Round 3 BIG 2-1 DBL Poney 12PM 3PM 7PM
9-12th Place Match Sprout 2-1 Anonymo 12PM 3PM 7PM

Day 13: Wednesday, May 26

Advertisement

Stage Match PT ET GMT
Lower Bracket Round 4 Astralis 0-2  Heroic 9AM 12PM 4PM
9th Place Match FPX 2-1 Sprout 9AM 12PM 4PM
Lower Bracket Round 4 NiP 2-1 BIG 12PM 3PM 7PM
12th Place Match Complexity 2-0 Anonymo 12PM 3PM 7PM

Day 14: Thursday, May 27

Stage Match PT ET GMT
Upper Bracket Final Mousesports 2-0 G2 Esports 9AM 12PM 4PM
10th Place Match Sprout 0-2 Complexity 9AM 12PM 4PM
Lower Bracket Round 5 Heroic 1-2 NiP 12PM 3PM 7PM

Day 15: Friday, May 28

Stage Match PT ET GMT
7th Place Match Vitality 2-0 DBL Poney 9AM 12PM 4PM
Lower Bracket Final G2 Esports 1-2 NiP 12PM 3PM 7PM

Day 16: Sunday, May 30

Stage Match PT ET GMT
5th Place Match Astralis 1-2 BIG 9AM 12PM 4PM
Grand Final Mousesports 2-1 NiP 12PM 3PM 7PM

Flashpoint Season 3: teams

The tournament organizer extended invites to some of the world’s best teams, including Astralis, Vitality, G2, and FaZe Clan.

Flashpoint Season 2 champions Virtus.pro weren’t invited to the event, as they are classified as a CIS team under Valve’s major rules. The same goes for IEM Katowice 2021 champions Gambit Esports.

Mousesports, Complexity, Anonymo, Sproud, and Double Poney all managed to make it through the Closed Qualifier to join the big dogs.

Team Players
Astralis dupreeh, Xyp9x, gla1ve, Magisk, Bubzkji
Team Vitality apEX, Kyojin, ZywOo, shox, misutaaa
Heroic stavn, cadiaN, TeSeS, refrezh, sjuush
Ninjas in Pyjamas REZ, Plopski, dev1ce, hampus, ztr
BIG tabseN, tiziaN, XANTARES, syrsoN, k1to
Fnatic KRIMZ, JW, Brollan, Golden, Jackinho
G2 Esports JaCkz, AmaNEk, nexa, huNter-, NiKo
OG Esports Aleksib, valde, flameZ, mantuu, niko
FunPlus Phoenix zehN, STYKO, maden, farlig, emi
FaZe Clan rain, coldzera, broky, Twistzz, karrigan
Hyenas gade, cajunb, Lekr0, Kristou, grux
Complexity blameF, RUSH, k0nfig, poizon, jks
mousesports ropz, frozen, Bymas, acoR, dexter
Anonymo Esports KEi, Kylar, mynio, Snax, innocent
Sprout Spiidi, faveN, denis, kressy, slaxz-
Double Poney Lucky, bodyy, afro, Djoko, NBK-