How to watch Valorant Masters Berlin: streams, schedule, results, teams - Dexerto
Valorant

Gambit win VCT Stage 3 Masters Berlin: Final placements & recap

Published: 19/Sep/2021 20:10 Updated: 19/Sep/2021 21:47

by Andrew Amos

Share


DJ esports

The final Valorant Masters event of VCT 2021 is all wrapped up, and what an event it was. VCT Stage 3 Masters Berlin was the final chance to secure points ahead of Valorant Champions, with 15 teams fighting it out for the chance to play there.


  • Gambit cruise over Envy 3-0 in the Stage 3 Masters Berlin Finals.
  • Envy faced Gambit in Finals after 2-0 win over 100T.
  • Gambit dismantled G2 2-0 to easily advance to the Finals.

Valorant Masters Berlin was the biggest international LAN on the VCT calendar before Champions. The game’s second foray into a big global event was indeed a massive affair, featuring 15 teams facing off live instead of just the 10 in Iceland.

VCT Stage 3 Masters Berlin recap

There were some of the best teams in the world in attendance, including Masters 2 champions Sentinels, who were the red-hot favorites to lift the trophy in Berlin, before being 2-0’d by Envy that is.

Advertisement

Envy seemed to have proven themselves worthy of representing NA in the Grand Finals, but despite some great individual performances by players, they weren’t able to take a single map against Gambit.

The Berlin champs join Sentinels and KRU Esports as teams that have already secured a spot at Valorant Champions, the end-of-the-year event that will also be held in Berlin. The convincing win by Moscow’s finest also allowed Fnatic to punch their ticket to the tournament as well.

Even though Envy fell short in the Grand Finals, they’ve also qualified for Champions too, doing so through NA Circuit Points.

Advertisement

VCT Stage 3 Masters Berlin: final placements

Placement Team Prize Money VCT Points
1 Gambit $225,000 Champions Spot
2 Envy $125,000 375
3-4 100 Thieves $85,000 325
G2
5-8 Sentinels $25,000 275
Acend
Vision Strikers
KRU Esports
9-12 Crazy Raccoon $10,000 225
SuperMassive Blaze
Vivo Keyd
F4Q
13-15 Paper Rex $10,000 175
Havan Liberty
ZETA DIVISION
DNP Bren Esports $10,000 175

VCT Stage 3 Masters Berlin: schedule & results

Group Stage

Day 1: September 10

Stage Match PT ET BST
Group A Opening Match SuperMassive Blaze 0-2 Acend 6AM 9AM 2PM
Group D Round Robin G2 Esports 2-1 F4Q 9AM 12PM 5PM
Group C Opening Match 100 Thieves 2-0 Havan Liberty 12PM 3PM 8PM

Day 2: September 11

Stage Match PT ET BST
Group A Opening Match Vision Strikers 2-0 Paper Rex 6AM 9AM 2PM
Group C Opening Match Gambit 2-0 Crazy Raccoon 9AM 12PM 5PM
Group B Opening Match Keyd Stars 0-2 Envy 12PM 3PM 8PM

Day 3: September 12

Stage Match PT ET BST
Group B Opening Match KRU Esports 2-1 ZETA DIVISION 6AM 9AM 2PM
Group D Round Robin Sentinels 2-1 G2 Esports 9AM 12PM 5PM
Group C Winners Match 100 Thieves 2-1 Gambit 12PM 3PM 8PM

Day 4: September 13

Stage Match PT ET BST
Group B Winners Match Envy 2-0 KRU Esports 6AM 9AM 2PM
Group A Winners Match Acend 0-2 Vision Strikers 9AM 12PM 5PM
Group D Round Robin F4Q 0-2 Sentinels 12PM 3PM 8PM

Day 5: September 14

Stage Match PT ET BST
Group D Round Robin F4Q 0-2 G2 Esports 6AM 9AM 2PM
Group B Elimination Match Vivo Keyd 2-0 ZETA DIVISION 9AM 12PM 5PM
Group C Elimination Match Havan Liberty 0-2 Crazy Raccoon 12PM 3PM 8PM

Day 6: September 15

Stage Match PT ET BST
Group A Elimination Match SuperMassive Blaze 2-1 Paper Rex 6AM 9AM 2PM
Group D Round Robin G2 Esports 2-0 Sentinels 9AM 12PM 5PM
Group B Decider Match KRU Esports 2-0 Vivo Keyd 12PM 3PM 8PM

Day 7: September 16

Stage Match PT ET BST
Group A Decider Match Acend 2-1 SuperMassive Blaze 6AM 9AM 2PM
Group C Decider Match Gambit 2-0 Crazy Raccoon 9AM 12PM 5PM
Group D Round Robin Sentinels 2-1 F4Q 12PM 3PM 8PM

Playoffs

  • Qualified: Team Envy, 100 Thieves, Vision Strikers, Sentinels, G2 Esports, KRU Esports, Acend, Gambit

Day 1: September 17

Stage Match PT ET BST
Quarterfinals Vision Strikers 1-2 Gambit 4AM 7AM 12PM
G2 Esports 2-0 KRU Esports 7AM 10AM 3PM
100 Thieves 2-1 Acend 10AM 1PM 6PM
Envy 2-0 Sentinels 1PM 4PM 9PM

Day 2: September 18

Stage Match PT ET BST
Semifinals Gambit 2-0 G2 9AM 12PM 5PM
100 Thieves 0-2 Envy 12PM 3PM 8PM

Day 3: September 19

Stage Match PT ET BST
Grand Final (BO5) Gambit 3-0 Envy 9AM 12PM 5PM

VCT Stage 3 Masters Berlin: format

The 15 teams were split into four groups, with eight teams advancing to the single-elimination playoffs.

Groups A through C were played in a double-elimination format, while Group D will feature a double round-robin format with just three teams following Bren’s withdrawal due to visa issues.

Eight teams will advance to the single-elimination playoffs.

Groups

The teams split into four different groups are as followed:

  • Group A: Vision Strikers, Paper Rex, SuperMassive Blaze, Acend
  • Group B: Havan Liberty, Envy, KRU Esports, Zeta Division
  • Group C: Gambit, Crazy Raccoon, 100 Thieves, Vivo Keyd
  • Group D: Sentinels, G2 Esports, F4Q

The four teams who secured first place in their group were randomly matched against a second place team from a different group in the Knockout Stage.

Advertisement

All matches were played in a best-of-three format, with the exception of the grand final, which was a best-of-five clash.

Playoffs

VCT Stage 3 Masters Berlin: teams

Fifteen teams from all around the world had a chance of Valorant Masters Berlin glory. Some early favorites were knocked out in the VCT Stage 3 Challengers qualifiers, but there were still plenty of big games.

Korean kings Vision Strikers finally qualified for their first international LAN and managed to finish in the top half of the table. While Iceland champions Sentinels were expected to launch another assault on the world’s best, before falling unceremoniously to Envy.

Valorant VCT Masters Sentinels win
Colin Young-Wolff, Riot Game
Sentinels were looking to defend their Masters trophy in Berlin, but it was Gambit who took home the hardware this time.

Over in EMEA, G2 Esports, dubbed the ‘European Super Team’ back in 2020, beat Giants Gaming to book the final EMEA spot and qualify for their first Masters, and had a decent run as well.

Advertisement

You can find the full rosters of all the qualified teams below.

Region Team Players
EMEA Acend BONECOLD, cNed, Kiles, starxo, zeek
EMEA SuperMassive Blaze pAura, Turko, russ, Izzy, Brave
EMEA G2 Esports mixwell, nukkye, AvovA, koldamenta, keloqz
EMEA Gambit Esports d3ffo, Chronicle, nAts, Redgar, Sheydos
NA Sentinels ShahZaM, SicK, zombs, dapr, TenZ
NA 100 Thieves Hiko, nitr0, steel, Asuna, Ethan
NA Envy FNS, yay, Victor, crashies, Marved
Brazil Havan Liberty myssen, shion, pleets, liazzi, krain
Brazil Keyd Stars heat, JhoW, v1xen, murizzz, ntk
Korea Vision Strikers stax, Rb, k1Ng, BuZz, MaKo, Lakia
Korea F4Q FiveK, Bunny, Efina, zunba, Esperanza
Japan ZETA DIVISION Laz, crow, takej, Reita, makiba
Japan Crazy Raccoon Bazzi, Minty, Fisker, Munchkin, neth
SEA Paper Rex Benkai, d4v41, f0rsakeN, mindfreak, shiba
LATAM KRU Esports Klaus, Mazino, NagZ, delz1k, keznit