OpTic CS:GO star k0nfig accused of having VAC ban on alt account - Dexerto
CS:GO

OpTic CS:GO star k0nfig accused of having VAC ban on alt account

Published: 15/May/2019 21:35 Updated: 15/May/2019 21:39

by Calum Patterson

Share


Allegations that Danish CS:GO pro and OpTic Gaming player Kristian ‘k0nfig‘ Wienecke previously had an alt account VAC banned have resurfaced, after a hacker gained access to his FACEIT profile.

The accusations came following k0nfig’s FACEIT account being hacked on May 15, with the hacker themselves posting messages on Discord about the Danish star’s previous allegations of a VAC banned account.

Dust2 reported on these allegations in 2017, in which it is stated “one of the Danish players at one of the top 5 Danish teams […] some information has emerged about a VAC ban within the last 2 years. It’s pretty serious.”

The account, now named ‘RUSSIANKID’ was VAC banned in 2014.

The Danish player in question turned out to be k0nfig, and it was claimed that an account of his was VAC banned in 2014, and that Valve knew: “There is something about an account that belongs to k0nfig, which has the ban […] this is only a rumor so far, it is reported that Valve is aware of it, but has chosen to ignore it.”

On May 15, 2019, the hacker who gained access to k0nfig’s FACEIT account claims that they used the same email and password to login into the VAC banned account in question, which previously used names such as “kR1ST1AN” and “k0nfig”.

The hacker claims they were motivated to access k0nfig’s account to investigate the VAC ban allegations.

The post, which was made on subreddit r/VACSucks, also includes a video of the hacker using k0nfig’s passwords to log in, as further evidence.

At the time of writing, k0nfig has not addressed the accusations, however did Tweet “There’s so many idiots on this planet” after as the accusations surfaced, although it’s unclear what this was in reference to.

Valve’s precedent on previous account VAC bans is fairly clear. Brazilian player VSM was banned from the CS:GO major circuit indefinitely due to a VAC ban on an account he had in 2013, when he was only 13 years old.

CS:GO

How to watch Dreamhack Open Fall 2020: Stream, schedule, results

Published: 21/Oct/2020 15:25 Updated: 21/Oct/2020 21:48

by Alan Bernal

Share


DreamHack Open Fall 2020 is underway and the event is stacked with some of Europe’s most elite competition vying for the lion’s share of $115,000 and more Regional Major Rankings (RMR) points for higher standing.

There are of course the top-ranked teams that can be seen as favorites for the event like Astralis, BIG, Heroic, Vitality, G2 Esports, OG, FaZe Clan, and more. But there are also teams like Sprout, North, and mousesports who are coming from the Closed Qualifiers, looking to make a dent in the event.

The field of 16 teams has been split into four different groups that will decide the 12 orgs who will eventually move on to the Double-Elimination bracket playoffs.

Below you can find everything from results to the streams where all the action is set to go down. Follow along live and look out for more stories as they unfold.

Dreamhack
Though the it’s going to be all online, the DreamHack Fall Open will have highly competitive games.

DreamHack Fall 2020 stream

DreamHack is hosting all of the matches on their channel which can be found below. If there’s more than one game going on, just make sure you’re on the right feed for the team you want to watch.

DreamHack Open Fall 2020 teams

There are five teams that had to come up from the qualifiers to cement their place in the DreamHack Open Fall 2020 event.

As previously mentioned there are a total of 16 teams who will have no choice but perform at a high level to avoid an early exit. There isn’t going to be much wiggle room for error, so expect it to be a contentious tourney from the start.

DreamHack Fall Open 2020 Groups

Group A Results Group B Results
Team Vitality 2-0 Astralis 2-0
Fnatic 2-1 G2 Esports 2-1
OG 1-2 Heroic 1-2
mousesports 0-2 Endpoint 0-2

Group C Results Group D Results
BIG 2-0 North 2-0
GODSENT 2-1 Ninjas in Pyjamas 2-1
FaZe Clan 1-2 Sprout 1-2
sAw 0-2 ENCE 0-2

DreamHack Open Fall 2020 schedule

Thursday, October 15

Group Game PT ET BST
Group A Vitality 2 – 0 mousesports 4:00 AM 7:00 AM 12:00 PM
Group A Fnatic 2 – 1 OG 7:10 AM 10:10 AM 3:10 PM
Group B G2 Esports 2 – 0 Endpoint 7:10 AM 10:10 AM 3:10 PM
Group B Astralis 2 – 1 Heroic 11:00 AM 2:00 PM 7:00 PM
Group C Godsent 2 – 0 sAw 4:00 AM 7:00 AM 12:00 PM
Group C BIG 2 – 0 FaZe Clan 7:10 AM 10:10 AM 3:10 PM
Group D NiP 0 – 2 Sprout 4:00 AM 7:00 AM 12:00 PM
Group D ENCE 1 – 2 North 11:00 AM 2:00 PM 7:00 PM

Friday, October 16

Group Game PT ET BST
Group A Elimination mousesports 0 – 2 OG 4:00 AM 7:00 AM 12:00 PM
Group A Winners Vitality 2 – 1 Fnatic 7:10 AM 10:10 AM 3:10 PM
Group B Elimination Endpoint 0 – 2 Heroic 4:00 AM 7:00 AM 12:00 PM
Group B Winners G2 Esports 1 – 2 Astralis 7:10 AM 10:10 AM 3:10 PM
Group C Elimination sAw 1 – 2 FaZe Clan 7:10 AM 10:10 AM 3:10 PM
Group C Winners Godsent 1 – 2 BIG 11:00 AM 2:00 PM 7:00 PM
Group D Elimination NiP 2 – 0 ENCE 4:00 AM 7:00 AM 12:00 PM
Group D Winners Sprout 1 – 2 North 11:00 AM 2:00 PM 7:00 PM

Saturday, October 17

Group Game PT ET BST
Group A Decider OG 1 – 2 Fnatic 7:30 AM 10:30 AM 3:30 PM
Group B Decider Heroic 1 – 2 G2 7:30 AM 10:30 AM 3:30 PM
Group C Decider GODSENT 2 – 1 FaZe 11:00 AM 2:00 PM 7:00 PM
Group D Decider NiP 2 – 1 Sprout 11:00 AM 2:00 PM 7:00 PM

Monday, October 19

Stage Game PT ET BST
Upper Bracket QF Astralis 2-0 GODSENT 4 AM 7 AM 12 PM
Upper Bracket QF North 0-2 Fnatic 7:30 AM 10:30 AM 3:30 PM
Upper Bracket QF BIG 2-1 G2 11 AM 2 PM 7 PM

Tuesday, October 20

Stage Game PT ET BST
Upper Bracket QF Vitality 2-0 NiP 4 AM 7 AM 12 PM
Lower Bracket Round 2 Sprout 2-1 Godsent 7:30 AM 10:30 AM 3:30 PM
Lower Bracket Round 2 Heroic 2-0 North 11 AM 2 PM 7 PM

Wednesday, October 21

Stage Game PT ET BST
Upper Bracket SF Astralis 2-1 Fnatic 4 AM 7 AM 12 PM
Lower Bracket Round 2 OG 2-0 G2 7:30 AM 10:30 AM 3:30 PM
Lower Bracket Round 2 FaZe vs NiP 11 AM 2 PM 7 PM

Thursday, October 22

Stage Game PT ET BST
Upper Bracket SF BIG vs Vitality 4 AM 7 AM 12 PM
Lower Bracket Round 3 Sprout vs Heroic 7:30 AM 10:30 AM 3:30 PM
Lower Bracket Round 3 Godsent vs North 11 AM 2 PM 7 PM

Friday, October 23

Stage Game PT ET BST
Lower Bracket SF Fnatic vs TBD 4 AM 7 AM 12 PM
Lower Bracket SF TBD vs TBD 7:30 AM 10:30 AM 3:30 PM
Upper Bracket Final Astralis vs TBD 11 AM 2 PM 7 PM

Saturday, October 24

Stage Game PT ET BST
Lower Bracket Final TBD vs TBD 4 AM 7 AM 12 PM
Consolidation Final TBD vs TBD 11 AM 2 PM 7 PM

Sunday, October 25

Stage Game PT ET GMT
Grand Final TBD vs TBD 10 AM 1 PM 5 PM