ESL Pro League Season 10 Finals: Streams, schedule, results - Dexerto
CS:GO

ESL Pro League Season 10 Finals: Streams, schedule, results

Published: 3/Dec/2019 10:55 Updated: 8/Dec/2019 0:57

by Joe O'Brien

Share


The world’s top CS:GO teams are set to clash once again at the ESL Pro League Season 10 Finals, taking place December 3-8.

The EPL finals is one of the biggest events on the CS:GO calendar, with an offline regular season having already been played to determine the 16 teams in attendance, and $600,000 on the line.

Glory and prize money aren’t the only incentive for success at the EPL Season 10 Finals, however – the event also counts towards Season 3 of the Intel Grand Slam, which itself offers a $1,000,000 bonus prize.

As it stands, four teams – Team Liquid, Evil Geniuses, Fnatic, and Astralis – all have one win towards the four required for the grand slam, and with all four teams in attendance at the EPL Season 10 finals, each has a chance to take the lead in the competition. Meanwhile, the winner of EPL Season 10 will also receive a direct invite to IEM Katowice.

Here’s everything you need to know to catch all the action at the ESL Pro League Season 10 Finals.

How to watch ESL Pro League Season 10 Finals

For the group stage, the EPL Finals will run two streams, with two matches occurring at any given time. Only one stream will be used for the playoffs.

EPL Season 10 Finals Stream A

EPL Season 10 Finals Stream B

EPL Season 10 Finals teams

Teams have qualified to the event through the offline regular season stages, with eight teams qualifying from Europe, six from North America, and one each from Oceania and Asia.

The finals will begin with a group stage, with the sixteen teams separated into two groups. Each group will play a double elimination bracket, with best of ones used for the first round and best of threes for all subsequent matches. Three teams from each group will advance to the playoffs.

Group A teams

  • Natus Vincere
  • TyLoo
  • FaZe Clan
  • MIBR
  • Heroic
  • 100 Thieves
  • Fnatic
  • Evil Geniuses

Group B Teams

  • Astralis
  • Renegades (formerly Grayhound)
  • G2 Esports
  • Sharks Esports
  • Mousesports
  • ATK
  • North
  • Team Liquid

ESL

EPL Season 10 Finals Schedule & Results

Group Stage Schedule

Tuesday, December 3

Match PST EST GMT
Natus Vincere 16 – 6 Tyloo 3 AM 6 AM 11 AM
FaZe Clan 12 – 16 MIBR 3 AM 6 AM 11 AM
Heroic 8 – 16 100 Thieves 4:15 AM 7:15 AM 12:15 AM
Fnatic 3 – 16 Evil Geniuses 4:15 AM 7:15 AM 12:15 AM
Astralis 16 – 8 Renegades 5 AM 8 AM 1 PM
G2 Esports 16 – 13 Sharks Esports 5 AM 8 AM 1 PM
Mousesports 16 – 9 ATK 6:45 AM 9:45 AM 2:45 PM
North 12 – 16 Team Liquid 6:45 AM 9:45 AM 2:45 PM
Tyloo 1 – 2 FaZe Clan 8 AM 11 AM 4 PM
Natus Vincere – 0 MIBR 8 AM 11 AM 4 PM
Heroic 1 – 2 Fnatic 11:35 AM 2:35 PM 7:35 PM
100 Thieves 0 – 2 Evil Geniuses 11:35 AM 2:35 AM 7:35 PM

Wednesday, December 4

Match PST EST GMT
Renegades 2-1 Sharks Esports 3 AM 6 AM 11 AM
ATK 2-0 North 3 AM 6 AM 11 AM
Astralis 2-1 G2 Esports 6:35 AM 9:35 AM 2:35 PM
100 Thieves 2-1 FaZe Clan 6:35 AM 9:35 AM 2:35 PM
mousesports 1-2 Team Liquid 10:10 AM 1:10 PM 6:10 PM
MIBR 1-2 Fnatic 10:10 AM 1:10 PM 6:10 PM

 

Thursday, December 5

Match PST EST GMT
Group B, LBR2: mousesports 2-1 Renegades 3 AM 6 AM 11 AM
Group B, LBR2: G2 Esports 1-2 ATK 3 AM 6 AM 11 AM
Group A, UBR3: Natus Vincere 2-1 Evil Geniuses 6:35 AM 9:35 AM 2:35 PM
Group A, LBR3: 100 Thieves 0-2 Fnatic 6:35 AM 9:35 AM 2:35 PM
Group B, UBR3: Astralis 2-1 Team Liquid 10:10 AM 1:10 PM 6:10 PM
Group B, LBR3: mousesports 2-0 ATK 10:10 AM 1:10 PM 6:10 PM

 

Playoff Schedule

Friday, December 6

Match PST EST GMT
Quarterfinals, Team Liquid 0-2 Fnatic 7 AM 10 AM 3 PM
Quarterfinals, Evil Geniuses 1-2 mousesports 10:50 AM 1:50 PM 6:50 PM

 

Saturday, December 7

Match PST EST GMT
Semifinals, Natus Vincere 1-2 Fnatic 7 AM 10 AM 3 PM
Semifinals, Astralis 1 vs 2 mousesports 10:50 AM 1:50 PM 6:50 PM

 

Sunday, December 8

Match PST EST GMT
Grand Final, Fnatic vs mousesports 7 AM 10 AM 3 PM
CS:GO

How to watch Flashpoint Season 2: stream, schedule, teams

Published: 29/Nov/2020 1:00 Updated: 29/Nov/2020 1:37

by Bill Cooney

Share


Organizers have revealed the new schedule for Flashpoint Season 2, which will see teams competing for the largest CSGO prize pool of 2020 at $1 million.

The competition has been held completely online since March, due to the ongoing concern surrounding the global health situation, and that will continue for Season 2 as well.

This tournament venture between B Site Inc. and FACEIT kicks off its second season on November 10, 2020, with participating teams and the schedule released in the days leading up to the start.

So, let’s take a look at which teams are playing when, and how you can catch all the action.

Flashpoint Season 2 matches
Flashpoint
Opening matches for Flashpoint Season 2.

Stream

The matches will all be streamed on FLASHPOINT’s Twitch channel, and with no in-person attendance and all games being held completely remotely, this will be the only way to watch the matches.

Participating teams

Group A

  • Fnatic
  • c0ntact
  • Dignitas
  • MAD Lions

Group B

  • BIG
  • Team Envy
  • forZe
  • MIBR

Group C

  • OG
  • Cloud9
  • Gen.G
  • Virtus.Pro

Duncan ‘Thorin’ Shields, who is participating in the leadership of FLASHPOINT’s creative direction, has predicted Group C will definitely be the one to watch, with OG (who are favored by many to win it all) and potential dark horses Cloud9 battling it out, along with Virtus.Pro in the mix as well, who finally seem to be getting in the swing of online play.

In Group B, BIG emerges as a clear favorite, but Thorin added “there will be heavy competition for the second-best team.” Finally, all eyes in Group A will be focused on taking down MAD Lions, who came out on top in first place following Flashpoint Season 1.

Flashpoint Season 2
Flashpoint
How Flashpoints Season 2 will work, from Group stages all the way to the Grand Final.

Flashpoint Season 2 format & schedule

FLASHPOINT Season 2 will start off with a Group Stage where 12 teams will compete in three different Groups. The top two teams in each group will automatically qualify for the Playoffs.

Teams who finish 7th-10th will compete in Last Chance matches for the final two Playoff berths. Flashpoint’s Playoffs will consist of an 8 team, double-elimination bracket.

Flashpoint Season 2 final placements

Placement Team Prize Money Blast Points
1 TBD $500,000 3000
2 TBD $250,000 1500
3 TBD $100,000 1125
4 TBD $50,000 750
5-6 TBD $35,000 375
5-6 TBD $35,000 375
7-8 TBD $15,000 188
7-8 TBD $15,000 188
9-10 Gen.G $0 0
9-10 forZe $0 0
11-12 c0ntact $0 0
11-12 Cloud9 $0 0

Flashpoint Season 2 playoffs schedule

Monday, November 30

Stage Match PT ET GMT
Upper Bracket QF MAD Lions vs Virtus.pro 5AM 8AM 1PM
Upper Bracket QF BIG vs Envy 8AM 11AM 4PM

Tuesday, December 1

Stage Match PT ET GMT
Upper Bracket QF Fnatic vs Dignitas 5AM 8AM 1PM
Upper Bracket QF OG vs MIBR 8AM 11AM 4PM

Wednesday, December 2

Stage Match PT ET GMT
Lower Bracket Round 1 TBD vs TBD 5AM 8AM 1PM
Lower Bracket Round 1 TBD vs TBD 8AM 11AM 4PM

Thursday, December 3

Stage Match PT ET GMT
Upper Bracket SF TBD vs TBD 5AM 8AM 1PM
Upper Bracket SF TBD vs TBD 8AM 11AM 4PM

Friday, December 4

Stage Match PT ET GMT
Lower Bracket Round 2 TBD vs TBD 5AM 8AM 1PM
Lower Bracket Round 2 TBD vs TBD 8AM 11AM 4PM

Saturday, December 5

Stage Match PT ET GMT
Upper Bracket Final TBD vs TBD 5AM 8AM 1PM
Lower Bracket Round 3 TBD vs TBD 8AM 11AM 4PM

Sunday, December 6

Stage Match PT ET GMT
Lower Bracket Final TBD vs TBD 5AM 8AM 1PM
Grand Final TBD vs TBD 8AM 11AM 4PM

Flashpoint Season 2 groups results

Tuesday, November 10

Group Match PT ET GMT
Group A UB Round 1 Dignitas 0 – 2 MAD Lions 5AM 8AM 1PM
Group A UB Round 1 Fnatic 2 – 1 c0ntact 8AM 11AM 4PM

Wednesday, November 11

Group Match PT ET GMT
Group B UB Round 1 Envy 1 – 2 forZe 5AM 8AM 1PM
Group B UB Round 1 BIG 2 – 1 MIBR 8AM 11AM 4PM

Thursday, November 12

Group Match PT ET GMT
Group C UB Round 1 Cloud9 0 – 2 Virtus.pro 5AM 8AM 1PM
Group C UB Round 1 OG 0 – 2 Gen.G 8AM 11AM 4PM

Friday, November 13

Group Match PT ET GMT
Group B UB Final forZe 0 – 2 BIG 5AM 8AM 1PM
Group B LBRound 1 Envy 1 – 2 MIBR 8AM 11AM 4PM

Saturday, November 14

Group Match PT ET GMT
Group A UB Final Fnatic 1 – 2 MAD Lions 5AM 8AM 1PM
Group A LB Round 1 c0ntact 1 – 2 Dignitas 9:30AM 12:30PM 5:30PM

Sunday, November 15

Group Match PT ET GMT
Group C UB Final Virtus.pro 2 – 1 Gen.G 5AM 8AM 1PM
Group C LB Round 1 Cloud9 0 – 2 OG 8AM 11AM 4PM

Thursday, November 19

Group Match PT ET GMT
Group A LB Final Fnatic 2 – 0 Dignitas 5AM 8AM 1PM
Group B LB Final forZe 0 – 2 MIBR 8AM 11AM 4PM

Friday, November 20

Group Match PT ET GMT
Group C LB Final Gen.G 0 – 2 OG 5AM 8AM 1PM
Group A Grand Final MAD Lions 0 – 2 Fnatic 8AM 11AM 4PM

Saturday, November 21

Group Match PT ET GMT
Group B Grand Final BIG 2 – 1 MIBR 5AM 8AM 1PM
Group C Grand Final Virtus.pro 1 – 2 OG 8AM 11AM 4PM

Sunday, November 22

Group Match PT ET GMT
Last Chance Match 1 Gen.G 1 – 2 Envy 5AM 8AM 1PM
Last Chance Match 2 Dignitas 2 – 1 forZe 8AM 11AM 4PM