CWL Championship Day Two Stream Schedule with International Timings (Thursday August 16) - Dexerto
Call of Duty

CWL Championship Day Two Stream Schedule with International Timings (Thursday August 16)

Published: 16/Aug/2018 12:32

by Mike Kent

Share


The 2018 CWL Championships started with a bang on day one, but now attentions have turned to the second day of action.

Thirty-two teams from across the globe have descended upon Columbus, Ohio, to compete for $1.5 million and the title of WWII world champions.

[ad name=”article1″]

For most of the teams competing on day two there is still something to play for, but for Epsilon, Zone, Brash and EZG, their matches will simply be a formality.

Day two will bring to an end the matches played in the group stage, with the entire operation heading over to the Nationwide Arena in Columbus for the playoffs.

Advertisement

[ad name=”article2″]

In order to make sure you don’t miss out on any of the action, we’ve put together a schedule for day two below, complete with international timings.

For full event updates, head over to our dedicated coverage hub, complete with streams, schedule, results, teams, groups and more!

[ad name=”article3″]

Team 1 vs
Team 2
PST ESTEST BSTBST AESTAEST
compLexity vs Enigma6 9:00 AM 12:00 PM 5:00 PM 2:00 AM
FaZe Clan vs Morituri 9:00 AM 12:00 PM 5:00 PM 2:00 AM
Prismatic vs Mentality 9:00 AM 12:00 PM 5:00 PM 2:00 AM
UNILAD vs Team Envy 9:00 AM 12:00 PM 5:00 PM 2:00 AM
Echo Fox vs Havok 10:30 AM 1:30 PM 6:30 PM 3:30 AM
OpTic Gaming vs Supremacy 10:30 AM 1:30 PM 6:30 PM 3:30 AM
Evil Geniuses vs Elevate 10:30 AM 1:30 PM 6:30 PM 3:30 AM
Luminosity vs Team Vitality 10:30 AM 1:30 PM 6:30 PM 3:30 AM
Tainted Minds vs Brash 12:00 PM 3:00 PM 8:00 PM 5:00 AM
Rise Nation vs Lethal Gaming 12:00 PM 3:00 PM 8:00 PM 5:00 AM
Team Kaliber  vs Epsilon 12:00 PM 3:00 PM 8:00 PM 5:00 AM
Team Heretics vs Lightning Pandas 12:00 PM 3:00 PM 8:00 PM 5:00 AM
Red Reserve vs ZoneGG 1:30 PM 4:30 PM 9:30 PM 6:30 AM
eUnited vs Splyce 1:30 PM 4:30 PM 9:30 PM 6:30 AM
Mindfreak vs Ghost Gaming 1:30 PM 4:30 PM 9:30 PM 6:30 AM
EZG vs Team Sween 1:30 PM 4:30 PM 9:30 PM 6:30 AM
FaZe Clan vs Enigma6 3:00 PM 6:00 PM 11:00 PM 8:00 AM
Team Envy vs Prismatic 3:00 PM 6:00 PM 11:00 PM 8:00 AM
compLexity vs Morituri 3:00 PM 6:00 PM 11:00 PM 8:00 AM
UNILAD vs Mentality 3:00 PM 6:00 PM 11:00 PM 8:00 AM
OpTic Gaming vs Evil Geniuses 4:30 PM 7:30 PM 12:30 AM 9:30 AM
Echo Fox vs Team Vitality 4:30 PM 7:30 PM 12:30 AM 9:30 AM
Luminosity vs Havok 4:30 PM 7:30 PM 12:30 AM 9:30 AM
Elevate vs Supremacy 4:30 PM 7:30 PM 12:30 AM 9:30 AM