UMG X Valorant First Strike NA Qualifiers Final Results: FaZe Clan and Gen.G qualify - Dexerto
Valorant

UMG X Valorant First Strike NA Qualifiers Final Results: FaZe Clan and Gen.G qualify

Published: 11/Nov/2020 17:45 Updated: 16/Nov/2020 14:05

by Lauren Bergin

Share


The UMG X Valorant First Strike Qualifiers are over, and the 12 teams that are moving on to the UMG Tournament have been decided. 

The UMG X Valorant Open Qualifiers were just as spectacular as the NSG counterparts. With Cloud9 Blue, TSM, T1 and Complexity Gaming all making it into the UMG Tournament, it was a race to the finish line for the final 12 teams who would be joining them.

The results are in, and a lot of familiar faces have made it through to the First Strike: NA Global Finals. Let’s see who are involved.

Qualifying Teams

There’s a lot of hype surrounding the final teams to qualify for the UMG X First Strike: NA Global Finals. While there are a lot of expected results, some of the team’s performances in NSG qualifiers meant a lot of fans were counting them out.

This is especially true of FaZe Clan, who had a pretty awful run in the first NSG qualifiers. It’s nice to see that the boys at FaZe have spruced up their game and are looking competitive.

Can any of these teams take on the dominance of Cloud9 Blue, TSM, Complexity and T1 however? That remains to be seen, but either way it’s going to be an amazing final tournament!

Gökhan Kahraman / Riot Games
Who will emerge from the UMG Finals as the First Strike: NA Champions?

UMG x Valorant First Strike Open Qualifiers: schedule

Here’s a breakdown of the important dates from the Qualifiers:

  • Open Qual 1 (Nov 11 – Nov 12)
  • Open Qual 2 (Nov 13 – Nov 14)
  • UMG Closed Qual (Nov 18 – Nov 22)

UMG X Valorant First Strike Open Qualifiers: results

Open Qualifier #1

Wednesday, November 11

Round Match (BO3) PST  EST GMT CET
Top 32












Immortals 2 – 0 Orgels5
4PM 7PM 12AM 1AM
XSET 0 – 2 flow state
4PM 7PM 12AM 1AM
Andbox 2 – 1 NRG 4PM 7PM 12AM 1AM
Gen.G Esports 2 – 0 Team Front 5PM 8PM 1AM 2AM
FaZe Clan 2 – 0 Beastcoast 5PM 8PM 1AM 2AM
Mamba Mode Gaming 2 –  0 Simping for Jesus 5PM 8PM 1AM 2AM
Moon Raccoons 2 – 0 Time In 5PM 8PM 1AM 2AM
Luminosity 2 – Tenacity Pro 5PM 8PM 1AM 2AM
Spacestation Gaming 2 – 0 Elevate 5PM 8PM 1AM 2AM
Equinox Esports 2 – 0 Take Flyte 5PM 8PM 1AM 2AM
Slimy Boogermen 1 – 2 SOR 5PM 8PM 1AM 2AM
Dignitas 2 – 0 Prospects 5PM 8PM 1AM 2AM
Serenity 2 – 1 Shiba 5PM 8PM 1AM 2AM
Spot Up 2 – 1 Dimmadome$ 5PM 8PM 1AM 2AM
DREAMLAND 0 – 2 Pittsburg Knights  5PM 8PM 1AM 2AM
Built by Gamers 2 – 0 Phoenix1 5PM 8PM 1AM 2AM

Thursday, November 12

Round Match (BO3) PST EST GMT CET
Top 16



GenG. Esports 1 – 2 FaZe Clan 12PM 3PM 8PM 9PM
Mamba Mode Gaming 1 – 2 Moon Raccoons 12PM 3PM 8PM 9PM
Luminosity 1 – 2 Spacestation Gaming 12PM 3PM 8PM 9PM
Equinox Esports 2 – 0 SOR 12PM 3PM 8PM 9PM
Dignitas 2 – 0 Serenity 12PM 3PM 8PM 9PM
Immortals 2 – 1 Spot Up 12PM 3PM 8PM 9PM
flow state 0 – 2 Pittsburg Knights 12PM 3PM 8PM 9PM
Andbox 2 – 0 Built By Gamers 12PM 3PM 8PM 9PM

Thursday, November 12

Round Match (BO3) PST  EST GMT CET
Quarterfinals FaZe Clan 0 – 2 Moon Raccoons 3PM 6PM 11PM 12AM
Spacestation Gaming 1 – 2 Equinox Gaming  3PM 6PM 11PM 12AM
Dignitas 1 – 2 Immortals 3PM 6PM 11PM 12AM
Andbox 2 – 0 Pittsburg Knights 3PM 6PM 11PM 12AM

Thursday November 12

Round Match (BO3) PST EST GMT CET
Semifinals FaZe Clan 1 – 2 Spacestation Gaming 6PM 9PM 2AM 3AM
Dignitas 2 – 0 Pittsburgh Knights 6PM 9PM 2AM 3AM

Open Qualifier #2

Friday, November 13

Round Match (BO3) PST EST GMT CET
Round of 32










Gen.G 2 – 0 Big Frames 6PM 9PM 2AM 3AM
Noble 0 – 2 Phoenix1 6PM 9PM 2AM 3AM
Rise 2 – 0 flow state 6PM 9PM 2AM 3AM
Serenity 2 – 0 Phantom Troupe 6PM 9PM 2AM 3AM
Mamba Mode Gaming 2 – 1 Prospects 6PM 9PM 2AM 3AM
Pittsburgh Knights 2 – 1 Time In 6PM 9PM 2AM 3AM
Spot Up 2 – 0 Puggers Unite 6PM 9PM 2AM 3AM
Shiba 2 – 0 Hollywood Hooligans 6PM 9PM 2AM 3AM
SOR 1 – 2 NRG 6PM 9PM 2AM 3AM
Elevate 2 – 1 Elysium 6PM 9PM 2AM 3AM
Slimy Boogerman 1 – 2 Grapefruit T 6PM 9PM 2AM 3AM
FaZe Clan 2 – 1 Take Flyte 6PM 9PM 2AM 3AM
Luminosity 2 – 0 Kudos 6PM 9PM 2AM 3AM
Built By Gamers 2 – 1 Pyronic 6PM 9PM 2AM 3AM
beastcoast 2 – 0 Orgles5 6PM 9PM 2AM 3AM

Round of 16: Saturday, November 14

Round Match (BO3) PST EST GMT CET
Round of 16
Gen.G 2 – 0 Phoenix1 12PM 3PM 8PM 9PM
Rise 0 – 2 Serenity 12PM 3PM 8PM 9PM
Mamba Mode Gaming 0 – 2 Pittsburgh Knights 12PM 3PM 8PM 9PM
Spot Up 0 – 2 Shiba 12PM 3PM 8PM 9PM
Grapefruit T 1 – 2 FaZe Clan 12PM 3PM 8PM 9PM
Luminosity 2 – 0 Mystify 12PM 3PM 8PM 9PM
Built By Gamers 1 – 2 beastcoast 12PM 3PM 8PM 9PM

Quarterfinals: Saturday November 14

Round Match (BO3) PST EST GMT CET
Quarterfinals

Gen.G 2 – 0  Serenity 3PM 6PM 11PM 12AM
Pittsburgh Knights 2 – 0 Shiba 3PM 6PM 11PM 12AM
NRG 1 – 2 FaZe Clan 3PM 6PM 11PM 12AM
Luminosity 2 – 1 beastcoast 3PM 6PM 11PM 12AM

Saturday November 14

Round Match (BO3) PST EST GMT CET
Semifinals

Serenity 2 – 1 Shiba 6PM 9PM 2AM 3AM
NRG 2 – 1 beastcoast 6PM 9PM 2AM 3AM

UMG X Valorant First Strike Open Qualifier: Final placements

Open Qualifier #1

The following teams have qualified for the UMG Tournament:

  • Moon Raccoons
  • Equinox
  • Immortals
  • Andbox
  • Spacestation Gaming
  • Dignitas

Open Qualifier #2

The following teams have qualified for the UMG Tournament:

  • Gen.G
  • Pittsburgh Knights
  • FaZe Clan
  • Luminosity Gaming
  • Serenity
  • NRG
CS:GO

How to watch Flashpoint Season 2: stream, schedule, teams

Published: 29/Nov/2020 1:00 Updated: 29/Nov/2020 1:37

by Bill Cooney

Share


Organizers have revealed the new schedule for Flashpoint Season 2, which will see teams competing for the largest CSGO prize pool of 2020 at $1 million.

The competition has been held completely online since March, due to the ongoing concern surrounding the global health situation, and that will continue for Season 2 as well.

This tournament venture between B Site Inc. and FACEIT kicks off its second season on November 10, 2020, with participating teams and the schedule released in the days leading up to the start.

So, let’s take a look at which teams are playing when, and how you can catch all the action.

Flashpoint Season 2 matches
Flashpoint
Opening matches for Flashpoint Season 2.

Stream

The matches will all be streamed on FLASHPOINT’s Twitch channel, and with no in-person attendance and all games being held completely remotely, this will be the only way to watch the matches.

Participating teams

Group A

  • Fnatic
  • c0ntact
  • Dignitas
  • MAD Lions

Group B

  • BIG
  • Team Envy
  • forZe
  • MIBR

Group C

  • OG
  • Cloud9
  • Gen.G
  • Virtus.Pro

Duncan ‘Thorin’ Shields, who is participating in the leadership of FLASHPOINT’s creative direction, has predicted Group C will definitely be the one to watch, with OG (who are favored by many to win it all) and potential dark horses Cloud9 battling it out, along with Virtus.Pro in the mix as well, who finally seem to be getting in the swing of online play.

In Group B, BIG emerges as a clear favorite, but Thorin added “there will be heavy competition for the second-best team.” Finally, all eyes in Group A will be focused on taking down MAD Lions, who came out on top in first place following Flashpoint Season 1.

Flashpoint Season 2
Flashpoint
How Flashpoints Season 2 will work, from Group stages all the way to the Grand Final.

Flashpoint Season 2 format & schedule

FLASHPOINT Season 2 will start off with a Group Stage where 12 teams will compete in three different Groups. The top two teams in each group will automatically qualify for the Playoffs.

Teams who finish 7th-10th will compete in Last Chance matches for the final two Playoff berths. Flashpoint’s Playoffs will consist of an 8 team, double-elimination bracket.

Flashpoint Season 2 final placements

Placement Team Prize Money Blast Points
1 TBD $500,000 3000
2 TBD $250,000 1500
3 TBD $100,000 1125
4 TBD $50,000 750
5-6 TBD $35,000 375
5-6 TBD $35,000 375
7-8 TBD $15,000 188
7-8 TBD $15,000 188
9-10 Gen.G $0 0
9-10 forZe $0 0
11-12 c0ntact $0 0
11-12 Cloud9 $0 0

Flashpoint Season 2 playoffs schedule

Monday, November 30

Stage Match PT ET GMT
Upper Bracket QF MAD Lions vs Virtus.pro 5AM 8AM 1PM
Upper Bracket QF BIG vs Envy 8AM 11AM 4PM

Tuesday, December 1

Stage Match PT ET GMT
Upper Bracket QF Fnatic vs Dignitas 5AM 8AM 1PM
Upper Bracket QF OG vs MIBR 8AM 11AM 4PM

Wednesday, December 2

Stage Match PT ET GMT
Lower Bracket Round 1 TBD vs TBD 5AM 8AM 1PM
Lower Bracket Round 1 TBD vs TBD 8AM 11AM 4PM

Thursday, December 3

Stage Match PT ET GMT
Upper Bracket SF TBD vs TBD 5AM 8AM 1PM
Upper Bracket SF TBD vs TBD 8AM 11AM 4PM

Friday, December 4

Stage Match PT ET GMT
Lower Bracket Round 2 TBD vs TBD 5AM 8AM 1PM
Lower Bracket Round 2 TBD vs TBD 8AM 11AM 4PM

Saturday, December 5

Stage Match PT ET GMT
Upper Bracket Final TBD vs TBD 5AM 8AM 1PM
Lower Bracket Round 3 TBD vs TBD 8AM 11AM 4PM

Sunday, December 6

Stage Match PT ET GMT
Lower Bracket Final TBD vs TBD 5AM 8AM 1PM
Grand Final TBD vs TBD 8AM 11AM 4PM

Flashpoint Season 2 groups results

Tuesday, November 10

Group Match PT ET GMT
Group A UB Round 1 Dignitas 0 – 2 MAD Lions 5AM 8AM 1PM
Group A UB Round 1 Fnatic 2 – 1 c0ntact 8AM 11AM 4PM

Wednesday, November 11

Group Match PT ET GMT
Group B UB Round 1 Envy 1 – 2 forZe 5AM 8AM 1PM
Group B UB Round 1 BIG 2 – 1 MIBR 8AM 11AM 4PM

Thursday, November 12

Group Match PT ET GMT
Group C UB Round 1 Cloud9 0 – 2 Virtus.pro 5AM 8AM 1PM
Group C UB Round 1 OG 0 – 2 Gen.G 8AM 11AM 4PM

Friday, November 13

Group Match PT ET GMT
Group B UB Final forZe 0 – 2 BIG 5AM 8AM 1PM
Group B LBRound 1 Envy 1 – 2 MIBR 8AM 11AM 4PM

Saturday, November 14

Group Match PT ET GMT
Group A UB Final Fnatic 1 – 2 MAD Lions 5AM 8AM 1PM
Group A LB Round 1 c0ntact 1 – 2 Dignitas 9:30AM 12:30PM 5:30PM

Sunday, November 15

Group Match PT ET GMT
Group C UB Final Virtus.pro 2 – 1 Gen.G 5AM 8AM 1PM
Group C LB Round 1 Cloud9 0 – 2 OG 8AM 11AM 4PM

Thursday, November 19

Group Match PT ET GMT
Group A LB Final Fnatic 2 – 0 Dignitas 5AM 8AM 1PM
Group B LB Final forZe 0 – 2 MIBR 8AM 11AM 4PM

Friday, November 20

Group Match PT ET GMT
Group C LB Final Gen.G 0 – 2 OG 5AM 8AM 1PM
Group A Grand Final MAD Lions 0 – 2 Fnatic 8AM 11AM 4PM

Saturday, November 21

Group Match PT ET GMT
Group B Grand Final BIG 2 – 1 MIBR 5AM 8AM 1PM
Group C Grand Final Virtus.pro 1 – 2 OG 8AM 11AM 4PM

Sunday, November 22

Group Match PT ET GMT
Last Chance Match 1 Gen.G 1 – 2 Envy 5AM 8AM 1PM
Last Chance Match 2 Dignitas 2 – 1 forZe 8AM 11AM 4PM