HCS Anaheim 2022: Stream, schedule, results, teams - Dexerto
Halo

Cloud9 wins HCS Anaheim 2022: Final results, recap & more

Published: 14/Feb/2022 5:30 Updated: 14/Feb/2022 5:26

by Jacob Hale

Share


The first major regional LAN of the 2022 Halo Championship Series is now in the books as Cloud9 took out the HCS Anaheim victory with a 4-2 win over OpTic Gaming in the Grand Finals. If you missed any of the action, we’ve got you covered below with a full recap of how it played out.


  • Cloud9 tops OpTic in both Winners Finals & Grand Finals.
  • eUnited knocks Sentinels out with Top 4 finish.
  • Fnatic almost spoiled Cloud9’s NA party with a tight 2-3 loss in HCS Anaheim playoffs

North America was back in the spotlight with HCS Anaheim as the region’s best teams battled for their share of a $150,000 prize. 

While it was Cloud9 who continued their LAN dominance, winning their second consecutive event, it wasn’t without a challenge. Here’s a full rundown of how the latest Infinite tournament went down. 

Advertisement


Contents


HCS Anaheim: Final placements

Placement Team Prize Money (USD)
1 Cloud9 $45,000
2 OpTic Gaming $27,500
3 eUnited $14,000
4 Sentinels $7,800
5-6 G2 Esports $3,850
Pioneers
7-8 FaZe Clan $3,000
XSET
9-12 Esports Arena Red $2,500
Fnatic
Oxygen Esports
UYU
13-16 Complexity $1,750
Gamers First
Spacestation Gaming
Torrent

HCS Anaheim stream & schedule

You can rewatch all the action on the official Halo Twitch channel (embedded above), the HCS Twitch channel, or even the Halo YouTube channel if you prefer using that platform.

The tournament took place from February 11-13, with the first games having kicked off at 12pm PT (3pm ET/8pm GMT) on Friday, Feb 11.

HCS Anaheim schedule & results

The 16 participating teams were first split into four round-robin groups. No team was eliminated after the group stage, though their placement in the double-elimination bracket depended on their results:

  • Group winners advanced to upper bracket round 2
  • Second and third-placed teams advanced to upper bracket round 1
  • Last-placed teams dropped to lower bracket round 1

Day 1 — Friday, February 11

Group Match Time
PT ET GMT
A Sentinels 3-0 Oxygen 12PM 3PM 8PM
A Cloud9 3-1 ESAR 12PM 3PM 8PM
B Spacestation 1-3 Gamers First 12PM 3PM 8PM
B FaZe Clan 3-0 Fnatic 12PM 3PM 8PM
C G2 Esports 3-0 Complexity 1:30PM 4:30PM 9:30PM
C OpTic 3-0 UYU 1:30PM 4:30PM 9:30PM
D Pioneers 3-1 XSET 1:30PM 4:30PM 9:30PM
D eUnited 3-0 Torrent 1:30PM 4:30PM 9:30PM
A Cloud9 3-0 Oxygen 3PM 6PM 11PM
A Sentinels 3-1 ESAR 3PM 6PM 11PM
B FaZe Clan 3-0 Gamers First 3PM 6PM 11PM
B Spacestation 2-3 Fnatic 3PM 6PM 11PM
C OpTic 3-0 Complexity 4:30PM 7:30PM 12:30AM
C G2 Esports 3-1 UYU 4:30PM 7:30PM 12:30AM
D eUnited 3-2 XSET 4:30PM 7:30PM 12:30AM
D Pioneers 3-0 Torrent 4:30PM 7:30PM 12:30AM
A Cloud9 3-0 Sentinels 6PM 9PM 2AM
A ESAR 3-1 Oxygen 6PM 9PM 2AM
B FaZe Clan 3-0 Spacestation 6PM 9PM 2AM
B Gamers First 2-3 Fnatic 6PM 9PM 2AM
C OpTic 3-0 G2 Esports 7:30PM 10:30PM 3:30AM
C Complexity 0-3 UYU 7:30PM 10:30PM 3:30AM
D eUnited 2-3 Pioneers 7:30PM 10:30PM 3:30AM
D Torrent 0-3 XSET 7:30PM 10:30PM 3:30AM

Day 2 — Saturday, February 12

Stage Match Time
PT ET GMT
Upper Bracket Round 1 Fnatic 3-2 UYU 12PM 3PM 8PM
Upper Bracket Round 1 G2 Esports 3-0 ESAR 12PM 3PM 8PM
Upper Bracket Round 1 eUnited 3-1 Gamers First 12PM 3PM 8PM
Upper Bracket Round 1 Sentinels 3-0 XSET 12PM 3PM 8PM
Upper Bracket Round 2 Cloud9 3-0 Fnatic 1:15PM 4:15PM 9:15PM
Upper Bracket Round 2 Pioneers 3-2 G2 Esports 1:15PM 4:15PM 9:15PM
Lower Bracket Round 1 Torrent 2-3 UYU 1:15PM 4:15PM 9:15PM
Lower Bracket Round 1 Spacestation 1-3 ESAR 1:15PM 4:15PM 9:15PM
Upper Bracket Round 2 OpTic 3-1 eUnited 2:30PM 5:30PM 10:30PM
Upper Bracket Round 2 FaZe Clan 2-3 Sentinels 2:30PM 5:30PM 10:30PM
Lower Bracket Round 1 Oxygen 3-1 Gamers First 2:30PM 5:30PM 10:30PM
Lower Bracket Round 1 Complexity 0-3 XSET 2:30PM 5:30PM 10:30PM
Lower Bracket Round 2 UYU 0-3 FaZe Clan 3:45PM 6:45PM 11:45PM
Lower Bracket Round 2 eUnited 3-1 ESAR 3:45PM 6:45PM 11:45PM
Lower Bracket Round 2 G2 Esports 3-0 Oxygen 3:45PM 6:45PM 11:45PM
Lower Bracket Round 2 Fnatic 1-3 XSET 3:45PM 6:45PM 11:45PM
Upper Bracket Semis Cloud9 3-1 Pioneers 5PM 8PM 1AM
Upper Bracket Semis OpTic 3-2 Sentinels 5PM 8PM 1AM
Lower Bracket Round 3 eUnited 2-3 FaZe Clan 5PM 8PM 1AM
Lower Bracket Round 3 G2 Esports 3-0 XSET 5PM 8PM 1AM

Day 3 — Sunday, February 13

Stage Match Time
PT ET GMT
Lower Bracket Round 4 eUnited 3-0 Pioneers 12PM 3PM 8PM
Lower Bracket Round 4 G2 Esports 1-3 Sentinels 1PM 4PM 9PM
Upper Bracket Final Cloud9 3-0 OpTic 2:30PM 5:30PM 10:30PM
Lower Bracket Round 5 eUnited 3-1 Sentinels 3:45PM 6:45PM 11:45PM
Lower Bracket Final OpTic 3-0 eUnited 5PM 8PM 1AM
Grand Final Cloud9 4-2 OpTic 6:15PM 9:15PM 2:15AM

HCS Anaheim: group standings

Group A

Placement Team Record Maps MD
1 Cloud9 3-0 9-1 8
2 Sentinels 2-1 6-4 2
3 Esports Arena Red 1-2 5-7 -2
4 Oxygen Esports 0-3 1-9 -8

Group B

Placement Team Record Maps MD
1 FaZe Clan 3-0 9-0 9
2 Gamers First 2-1 6-7 -1
3 Fnatic 1-2 5-7 -2
4 Spacestation Gaming 0-3 3-9 -6

Group C

Placement Team Record Maps MD
1 OpTic Gaming 3-0 9-0 9
2 G2 Esports 2-1 6-4 2
3 UYU 1-2 4-6 -2
4 Complexity 0-3 0-9 -9

Group D

Placement Team Record Maps MD
1 Pioneers 3-0 9-3 6
2 eUnited 2-1 8-5 3
3 XSET 1-2 6-6 0
4 Torrent 0-3 0-9 -9

HCS Anaheim: All qualified teams

The event featured 16 of North America’s finest teams, including the top eight from the Kickoff Major. The only exception was NAVI, who were ineligible due to being a European team, with G2 Esports taking their spot in the competition.

Advertisement

HCS Raleigh winners
HCS
Raleigh champions Cloud9 were the favorites heading into the Anaheim event

The other eight teams were determined by the online qualifier held at the end of January. Some of those teams have been signed to big-name organizations for some time, while others, like Incognito and Pushin P, were only able to find organizational support in the lead-up to the event.

You can find the full list of teams below.

Team Players
Cloud9 Eco, Penguin, Renegade, StelluR
Complexity Hysteria, Triton, Vetra, Rob
Esports Arena Red Rammyy, BoamX, Kuhlect, Neuronical
eUnited Spartan, RyaNoob, KingNick, Rayne
FaZe Clan Bound, bubu dubu, Falcated, Snip3down
Fnatic Envore, SuperCC, Juziro, Sceptify
Gamers First PreDevoNatoR, Marbs, Commonly, Squallaye
G2 Esports Tusk, Str8 SicK, Gilk3y, Sabinater
OpTic Gaming aPG, iGotUrPistola, Lucid, TriPPPeY
Oxygen Esports Swish, Common, Haines, Name
Pioneers SoulSnipe, Druk, Taulek, Manny
Sentinels LethuL, SnakeBite, Frosty, Royal2
Spacestation Gaming Ace, Ziyon, Tynelul, Flazin
Torrent Abature, FilthyG, Huss, HotShotGhost
UYU Karmea, tonisun, Cykul, PiggySaiyan
XSET Cratos, Suppressed, Suspector, Artic