Astralis and Team Liquid Battle it Out to Decide First Playoff Team at the ECS S5 Live Finals - Dexerto
CS:GO

Astralis and Team Liquid Battle it Out to Decide First Playoff Team at the ECS S5 Live Finals

Published: 8/Jun/2018 16:24 Updated: 15/Oct/2020 14:57

by Mike Kent

Share


The first team to advance through to ECS Season 5 live finals playoffs will be the Danish squad of Astralis.

The $660,000 live finals are the conclusion of an online season spanning from March, with the top four teams from North America and the top four from Europe reaching the live finals.

  • The Danish team of Astralis came into the tournament with their heads held high following a convincing win at the ESL Pro League playoffs in May.

Placed into Group A at the ECS S5 live finals, Astralis pulled off an impressive comeback against Cloud9 in their first matchup, winning 16-13 on Inferno.

Advancing through to the Group A winner bracket matchup, they faced off against Team Liquid after they’d taken down Fnatic in their first game.

What was meant to be a close game turned out to be something of a riot, with Astralis taking a commanding first-half lead 13-2.

Team Liquid attempted to mount the comeback but ultimately Astralis proved too strong, finishing out the game 16-6

Astralis now advance through to Sunday’s playoff semi-final, where they’ll meet the runners-up of Group B. Team Liquid will face the winner of Cloud9 and Fnatic to conclude Group A.

Follow our coverage of the ECS Season 5 Live Finals via our dedicated coverage hub.

CS:GO

How to watch Dreamhack Open Fall 2020: Stream, schedule, results

Published: 21/Oct/2020 15:25 Updated: 21/Oct/2020 23:10

by Alan Bernal

Share


DreamHack Open Fall 2020 is underway and the event is stacked with some of Europe’s most elite competition vying for the lion’s share of $115,000 and more Regional Major Rankings (RMR) points for higher standing.

There are of course the top-ranked teams that can be seen as favorites for the event like Astralis, BIG, Heroic, Vitality, G2 Esports, OG, FaZe Clan, and more. But there are also teams like Sprout, North, and mousesports who are coming from the Closed Qualifiers, looking to make a dent in the event.

The field of 16 teams has been split into four different groups that will decide the 12 orgs who will eventually move on to the Double-Elimination bracket playoffs.

Below you can find everything from results to the streams where all the action is set to go down. Follow along live and look out for more stories as they unfold.

Dreamhack
Though the it’s going to be all online, the DreamHack Fall Open will have highly competitive games.

DreamHack Fall 2020 stream

DreamHack is hosting all of the matches on their channel which can be found below. If there’s more than one game going on, just make sure you’re on the right feed for the team you want to watch.

DreamHack Open Fall 2020 teams

There are five teams that had to come up from the qualifiers to cement their place in the DreamHack Open Fall 2020 event.

As previously mentioned there are a total of 16 teams who will have no choice but perform at a high level to avoid an early exit. There isn’t going to be much wiggle room for error, so expect it to be a contentious tourney from the start.

DreamHack Fall Open 2020 Groups

Group A Results Group B Results
Team Vitality 2-0 Astralis 2-0
Fnatic 2-1 G2 Esports 2-1
OG 1-2 Heroic 1-2
mousesports 0-2 Endpoint 0-2

Group C Results Group D Results
BIG 2-0 North 2-0
GODSENT 2-1 Ninjas in Pyjamas 2-1
FaZe Clan 1-2 Sprout 1-2
sAw 0-2 ENCE 0-2

DreamHack Open Fall 2020 schedule

Thursday, October 15

Group Game PT ET BST
Group A Vitality 2 – 0 mousesports 4:00 AM 7:00 AM 12:00 PM
Group A Fnatic 2 – 1 OG 7:10 AM 10:10 AM 3:10 PM
Group B G2 Esports 2 – 0 Endpoint 7:10 AM 10:10 AM 3:10 PM
Group B Astralis 2 – 1 Heroic 11:00 AM 2:00 PM 7:00 PM
Group C Godsent 2 – 0 sAw 4:00 AM 7:00 AM 12:00 PM
Group C BIG 2 – 0 FaZe Clan 7:10 AM 10:10 AM 3:10 PM
Group D NiP 0 – 2 Sprout 4:00 AM 7:00 AM 12:00 PM
Group D ENCE 1 – 2 North 11:00 AM 2:00 PM 7:00 PM

Friday, October 16

Group Game PT ET BST
Group A Elimination mousesports 0 – 2 OG 4:00 AM 7:00 AM 12:00 PM
Group A Winners Vitality 2 – 1 Fnatic 7:10 AM 10:10 AM 3:10 PM
Group B Elimination Endpoint 0 – 2 Heroic 4:00 AM 7:00 AM 12:00 PM
Group B Winners G2 Esports 1 – 2 Astralis 7:10 AM 10:10 AM 3:10 PM
Group C Elimination sAw 1 – 2 FaZe Clan 7:10 AM 10:10 AM 3:10 PM
Group C Winners Godsent 1 – 2 BIG 11:00 AM 2:00 PM 7:00 PM
Group D Elimination NiP 2 – 0 ENCE 4:00 AM 7:00 AM 12:00 PM
Group D Winners Sprout 1 – 2 North 11:00 AM 2:00 PM 7:00 PM

Saturday, October 17

Group Game PT ET BST
Group A Decider OG 1 – 2 Fnatic 7:30 AM 10:30 AM 3:30 PM
Group B Decider Heroic 1 – 2 G2 7:30 AM 10:30 AM 3:30 PM
Group C Decider GODSENT 2 – 1 FaZe 11:00 AM 2:00 PM 7:00 PM
Group D Decider NiP 2 – 1 Sprout 11:00 AM 2:00 PM 7:00 PM

Monday, October 19

Stage Game PT ET BST
Upper Bracket QF Astralis 2-0 GODSENT 4 AM 7 AM 12 PM
Upper Bracket QF North 0-2 Fnatic 7:30 AM 10:30 AM 3:30 PM
Upper Bracket QF BIG 2-1 G2 11 AM 2 PM 7 PM

Tuesday, October 20

Stage Game PT ET BST
Upper Bracket QF Vitality 2-0 NiP 4 AM 7 AM 12 PM
Lower Bracket Round 2 Sprout 2-1 Godsent 7:30 AM 10:30 AM 3:30 PM
Lower Bracket Round 2 Heroic 2-0 North 11 AM 2 PM 7 PM

Wednesday, October 21

Stage Game PT ET BST
Upper Bracket SF Astralis 2-1 Fnatic 4 AM 7 AM 12 PM
Lower Bracket Round 2 OG 2-0 G2 7:30 AM 10:30 AM 3:30 PM
Lower Bracket Round 2 FaZe 0-2 NiP 11 AM 2 PM 7 PM

Thursday, October 22

Stage Game PT ET BST
Upper Bracket SF BIG vs Vitality 4 AM 7 AM 12 PM
Lower Bracket Round 2 Sprout vs Heroic 7:30 AM 10:30 AM 3:30 PM
Lower Bracket Round 2 OG vs NiP 11 AM 2 PM 7 PM
9th-12th place Match Godsent vs North 7:30 AM 10:30 AM 3:30 PM
9th-12th place Match G2 Esports vs FaZe Clan 11 AM 2 PM 7 PM

Friday, October 23

Stage Game PT ET BST
Lower Bracket SF Fnatic vs TBD 4 AM 7 AM 12 PM
Lower Bracket SF TBD vs TBD 7:30 AM 10:30 AM 3:30 PM
Upper Bracket Final Astralis vs TBD 11 AM 2 PM 7 PM

Saturday, October 24

Stage Game PT ET BST
Lower Bracket Final TBD vs TBD 4 AM 7 AM 12 PM
Consolidation Final TBD vs TBD 11 AM 2 PM 7 PM

Sunday, October 25

Stage Game PT ET GMT
Grand Final TBD vs TBD 10 AM 1 PM 5 PM