Valve respond to Drone's CS:GO ban ahead of Major qualifiers - Dexerto
CS:GO

Valve respond to Drone’s CS:GO ban ahead of Major qualifiers

Published: 4/Jun/2019 10:34 Updated: 4/Jun/2019 10:57

by Matt Porter

Share


Valve has addressed an Overwatch ban placed on the CS:GO account of former Team Envy player Taylor ‘Drone’ Johnson that almost caused him to miss taking part in the StarLadder Major qualifiers.

The 21-year-old revealed on June 1 that his main Steam account had been issued with an Overwatch for griefing, meaning another player had watched his gameplay and decided that he was purposefully attempting to ruin his teammates experience by killing them or intentionally flashing them.

Drone immediately disputed these claims, stating that he had been “falsely reported and convicted by an abusable system,” and that he had been playing with personal friends at the time.

YouTube: Yahoo EsportsDrone receieved an Overwatch ban for griefing.

The Overwatch ban initially ruled him out of taking part in the StarLadder Major open online qualifiers, as his account was ineligible to join VAC-protected servers – which he was required to play on as part of the qualification process.

Intervention from StarLadder allowed him to compete in the qualifiers using a different account, but questions still remained as to whether he would be able to take part in the closed qualifiers with his team Peeker’s Advantage.

Valve has now stepped in to resolve the issue, with the American tweeting his thanks to the developers for their help, saying they “got it sorted” for him, and labeling them as “legends.” In the post is a screenshot, which states his ban has been removed.

The ban was set to last until July 11, but the lifting of the suspension now means that Drone can use his main account in VAC-protected servers, allowing him to use it in the StarLadder Closed Minor Qualifier.

His team, Peeker’s Advantage, will be in action in the Americas Minor North American Closed Qualifier on June 12, where 16 teams will battle to secure a spot in the Americas Minor, and move one step closer to qualification for the StarLadder Berlin Major, which takes place in August.

CS:GO

How to watch Dreamhack Open Fall 2020: Stream, schedule, results

Published: 21/Oct/2020 15:25 Updated: 21/Oct/2020 15:26

by Alan Bernal

Share


DreamHack Open Fall 2020 is underway and the event is stacked with some of Europe’s most elite competition vying for the lion’s share of $115,000 and more Regional Major Rankings (RMR) points for higher standing.

There are of course the top-ranked teams that can be seen as favorites for the event like Astralis, BIG, Heroic, Vitality, G2 Esports, OG, FaZe Clan, and more. But there are also teams like Sprout, North, and mousesports who are coming from the Closed Qualifiers, looking to make a dent in the event.

The field of 16 teams has been split into four different groups that will decide the 12 orgs who will eventually move on to the Double-Elimination bracket playoffs.

Below you can find everything from results to the streams where all the action is set to go down. Follow along live and look out for more stories as they unfold.

Dreamhack
Though the it’s going to be all online, the DreamHack Fall Open will have highly competitive games.

DreamHack Fall 2020 stream

DreamHack is hosting all of the matches on their channel which can be found below. If there’s more than one game going on, just make sure you’re on the right feed for the team you want to watch.

DreamHack Open Fall 2020 teams

There are five teams that had to come up from the qualifiers to cement their place in the DreamHack Open Fall 2020 event.

As previously mentioned there are a total of 16 teams who will have no choice but perform at a high level to avoid an early exit. There isn’t going to be much wiggle room for error, so expect it to be a contentious tourney from the start.

DreamHack Fall Open 2020 Groups

Group A Results Group B Results
Team Vitality 2-0 Astralis 2-0
Fnatic 2-1 G2 Esports 2-1
OG 1-2 Heroic 1-2
mousesports 0-2 Endpoint 0-2

Group C Results Group D Results
BIG 2-0 North 2-0
GODSENT 2-1 Ninjas in Pyjamas 2-1
FaZe Clan 1-2 Sprout 1-2
sAw 0-2 ENCE 0-2

DreamHack Open Fall 2020 schedule

Thursday, October 15

Group Game PT ET BST
Group A Vitality 2 – 0 mousesports 4:00 AM 7:00 AM 12:00 PM
Group A Fnatic 2 – 1 OG 7:10 AM 10:10 AM 3:10 PM
Group B G2 Esports 2 – 0 Endpoint 7:10 AM 10:10 AM 3:10 PM
Group B Astralis 2 – 1 Heroic 11:00 AM 2:00 PM 7:00 PM
Group C Godsent 2 – 0 sAw 4:00 AM 7:00 AM 12:00 PM
Group C BIG 2 – 0 FaZe Clan 7:10 AM 10:10 AM 3:10 PM
Group D NiP 0 – 2 Sprout 4:00 AM 7:00 AM 12:00 PM
Group D ENCE 1 – 2 North 11:00 AM 2:00 PM 7:00 PM

Friday, October 16

Group Game PT ET BST
Group A Elimination mousesports 0 – 2 OG 4:00 AM 7:00 AM 12:00 PM
Group A Winners Vitality 2 – 1 Fnatic 7:10 AM 10:10 AM 3:10 PM
Group B Elimination Endpoint 0 – 2 Heroic 4:00 AM 7:00 AM 12:00 PM
Group B Winners G2 Esports 1 – 2 Astralis 7:10 AM 10:10 AM 3:10 PM
Group C Elimination sAw 1 – 2 FaZe Clan 7:10 AM 10:10 AM 3:10 PM
Group C Winners Godsent 1 – 2 BIG 11:00 AM 2:00 PM 7:00 PM
Group D Elimination NiP 2 – 0 ENCE 4:00 AM 7:00 AM 12:00 PM
Group D Winners Sprout 1 – 2 North 11:00 AM 2:00 PM 7:00 PM

Saturday, October 17

Group Game PT ET BST
Group A Decider OG 1 – 2 Fnatic 7:30 AM 10:30 AM 3:30 PM
Group B Decider Heroic 1 – 2 G2 7:30 AM 10:30 AM 3:30 PM
Group C Decider GODSENT 2 – 1 FaZe 11:00 AM 2:00 PM 7:00 PM
Group D Decider NiP 2 – 1 Sprout 11:00 AM 2:00 PM 7:00 PM

Monday, October 19

Stage Game PT ET BST
Upper Bracket QF Astralis 2-0 GODSENT 4 AM 7 AM 12 PM
Upper Bracket QF North 0-2 Fnatic 7:30 AM 10:30 AM 3:30 PM
Upper Bracket QF BIG 2-1 G2 11 AM 2 PM 7 PM

Tuesday, October 20

Stage Game PT ET BST
Upper Bracket QF Vitality 2-0 NiP 4 AM 7 AM 12 PM
Lower Bracket Round 2 Sprout 2-1 Godsent 7:30 AM 10:30 AM 3:30 PM
Lower Bracket Round 2 Heroic 2-0 North 11 AM 2 PM 7 PM

Wednesday, October 21

Stage Game PT ET BST
Upper Bracket SF Astralis 2-1 Fnatic 4 AM 7 AM 12 PM
Lower Bracket Round 2 OG vs G2 7:30 AM 10:30 AM 3:30 PM
Lower Bracket Round 2 FaZe vs NiP 11 AM 2 PM 7 PM

Thursday, October 22

Stage Game PT ET BST
Upper Bracket SF BIG vs Vitality 4 AM 7 AM 12 PM
Lower Bracket Round 3 Sprout vs Heroic 7:30 AM 10:30 AM 3:30 PM
Lower Bracket Round 3 Godsent vs North 11 AM 2 PM 7 PM

Friday, October 23

Stage Game PT ET BST
Lower Bracket SF Fnatic vs TBD 4 AM 7 AM 12 PM
Lower Bracket SF TBD vs TBD 7:30 AM 10:30 AM 3:30 PM
Upper Bracket Final Astralis vs TBD 11 AM 2 PM 7 PM

Saturday, October 24

Stage Game PT ET BST
Lower Bracket Final TBD vs TBD 4 AM 7 AM 12 PM
Consolidation Final TBD vs TBD 11 AM 2 PM 7 PM

Sunday, October 25

Stage Game PT ET GMT
Grand Final TBD vs TBD 10 AM 1 PM 5 PM