Esports

Esports Awards 2019 results

Published: 17/Nov/2019 3:02 Updated: 17/Nov/2019 5:41

by Meg Bethany Koepp

Share


The Esports Awards 2019 kicked off on November 16, 2019 at the Esports Stadium Arlington in Arlington, Texas, and here are the results.

Millions of people voted in many categories for their esports winners, and many finalists were back from previous years to try and reclaim their crown.

The show made its debut in the United States for the first time, and kicked off its celebrations at 6:15PM PST (8:15PM CST, 2:15PM GMT), where thousands of viewers tuned in across streaming platforms such as Twitch and Mixer to cheer on their favorite esports stars.

A total of 27 awards were handed out across categories such as Esports Supporting Agency of the Year, Streamer of the Year, and Esports Journalist of the Year, and we’ve got the roundup below.

Esports Cosplayer of the Year

  • LittleJem – 1st place
  • Maul Cosplay – 2nd place
  • Polygon Forge – 3rd place
  • Jessica Nigri
  • Zachary “Sneaky” Scuderi
  • Kinpatsu Cosplay
  • Spoon Makes
  • Yaya Han
  • Willow Creative
  • Anaelic

Esports Publisher of the Year

  • Riot Games – 1st place
  • Epic Games – 2nd place
  • Valve – 3rd place
  • Activision Blizzard
  • Ubisoft
  • PUBG Corporation
  • Tencent
  • EA
  • Capcom
  • Supercell

Esports Videographer of the Year

  • Logan Dodson – 1st place
  • Charles Dalton – 2nd place
  • Mawcho – 3rd place
  • Cory Doggett
  • Johannes Lehner
  • Robert Rogers
  • Damian Estrada
  • Gabriel Ruiz
  • Sean Do
  • Max Olivo

Esports Supporting Agency of the Year

  • Loaded – 1st place
  • Evolved Talent Agency – 2nd place
  • ESG Law – 3rd place
  • Freaks 4U Gaming
  • Character Select Agency
  • Hitmarker Jobs
  • Code Red Esports
  • National Association of Collegiate Esports

Esports Play of the Year

  • S3xycake – 1st place
  • Squishy – 2nd place
  • Caps – 3rd place
  • Woxic
  • Dafran
  • S1mple
  • Yung
  • Tjhaly
  • Dev1ce
  • Simp
  • Nisha

Esports Caster of the Year

  • Henry “HenryG” Greer – 1st place
  • Chris “PapaSmithy” Smith – 2nd place
  • Jack “CouRage” Dunlop – 3rd place
  • Christopher “MonteCristo” Mykles
  • Mitch “Uber” Leslie
  • Clayton “CaptainFlowers” Raines
  • Kaci Aitchison
  • Ben “Benson” Bowe
  • Indiana “Froskurinn” Black
  • Clint “Maven” Evans
  • Matt “Mr X” Morello
  • Matthew “Sadokist” Trivett

Esports Commercial Partner of the Year

  • HyperX – 1st place
  • Intel – 2nd place
  • Red Bull – 3rd place
  • Logitech
  • DHL
  • Alienware
  • AT&T
  • State Farm
  • G FUEL
  • Scuf Gaming

Panel’s Choice Award of the Year

  • Ryan Thompson

Esports Console Rookie of the Year

  • Chris “Simp” Lehr – 1st place
  • Aydan “Aydan” Conrad – 2nd place
  • Mohammed “Mo Auba” Harkous – 3rd place
  • Dylan “Dylan” Henderson
  • Tyler “aBeZy” Pharris
  • Kyle “Scrub Killa” Robertson
  • Dylan “Envoy” Hannon
  • Leonardo “MKLeo” Perez
  • Gavin “Tweek” Dempsey
  • McArtuher “Cellium” Jovel

Esports PC Rookie of the Year

  • Kyle “Bugha” Giersdorf – 1st place
  • Mathieu “ZywOo” Herbaut – 2nd place
  • Emil “Nyhrox” Bergquist Pedersen – 3rd place
  • Danila “dan” Dontsov
  • Jere “sergej” Salo
  • Jeong “Nenne” Yeon-kwan
  • David “aqua” Wang
  • Tim “Nemesis” Lipovšek

Esports Journalist of the Year

  • Richard Lewis – 1st place
  • Ashley Kang – 2nd place
  • Antonio “Inyustificado” Yuste – 3rd place
  • Jacob Wolf
  • Tyler “FionnOnFire” Erzberger
  • Duncan “Thooorin” Shields
  • Jared “DeKay” Lewis
  • Emily Rand
  • Dustin Steiner
  • Kevin Aiello

Esports Hardware Provider of the Year

  • Intel – 1st place
  • Nvidia – 2nd place
  • HyperX – 3rd place
  • AMD
  • Logitech
  • ASTRO Gaming
  • Scuf Gaming
  • Republic of Gamers
  • Secretlab
  • Micro-Star International
  • Razer
  • Alienware

Esports Coach of the Year

  • Danny “zonic” Sørensen – 1st place
  • Kim “kkOma” Jeong-gyun – 2nd place
  • James Crowder – 3rd place
  • Titouan “Sockshka” Merloz
  • Brice “Faccento” Faccento
  • Park “Crusty” Dae-hee
  • Eric “adreN” Hoag
  • Mike “Packing10” Szklanny
  • Nicholas “Ashes” Ridgeway
  • Rémy “XTQZZZ” Quoniam
  • Fabian “GrabbZ” Lohmann

Esports Game of the Year

  • League of Legends – 1st place
  • Counter-Strike: Global Offensive – 2nd place
  • Rainbow Six Siege – 3rd place
  • Fortnite
  • Overwatch
  • PlayerUnknown’s Battlegrounds
  • Call of Duty: Black Ops 4
  • DOTA 2
  • Rocket League
  • Street Fighter V

Esports Personality of the Year

  • Matthew “Nadeshot” Haag – 1st place
  • Jack “CouRage” Dunlop – 2nd place
  • Tyler “Ninja” Blevins – 3rd place
  • Hector “H3CZ” Rodriguez
  • Benjamin “DrLupo” Lupo
  • Eefje “Sjokz” Depoortere
  • Gabriel “FalleN” Toledo
  • Alex “Goldenboy” Mendez
  • Steve Arhancet
  • Carlos “ocelote” Rodríguez Santiago

Esports Coverage Website of the Year

  • Dexerto – 1st place
  • ESPN Esports – 2nd place
  • Liquipedia – 3rd place
  • VP Esports
  • GosuGamers
  • Dot Esports
  • Inven Global
  • theScore esports
  • The Esports Observer
  • HLTV

Esports Team of the Year

  • G2 Esports [LoL] – 1st place
  • Astralis [CS:GO] – 2nd place
  • San Francisco Shock [OWL] – 3rd place
  • SK Telecom T1 [LoL]
  • Vancouver Titans [OWL]
  • Renault Vitality [RL]
  • 100 Thieves [CoD]
  • G2 Esports [RB6]
  • Team Liquid [CS:GO]
  • Fun Plus PhoeniX [LoL]
  • OG [Dota 2]
  • EUnited [CoD]

Content Creator of the Year

  • Craig “Mini Ladd” Thompson – 1st place
  • Jack “CouRage” Dunlop – 2nd place
  • Brian Michael “Terroriser” Hanby – 3rd place
  • Jared “SunlessKhan” Zook
  • Matthew “Nadeshot” Haag
  • Jason “Jev” Eugene
  • Duncan “Thooorin” Shields
  • Travis Gafford
  • UpUpDownDown
  • Lannan “Lazarbeam” Eacott
  • Alastair “Ali-A” Aiken

Esports PC Player of the Year

  • Kyle “Bugha” Giersdorf – 1st place
  • Luka “Perkz” Perković – 2nd place
  • Oleksandr “s1mple” Kostyliev – 3rd place
  • Johan “N0tail” Sundstein
  • Nicolai “dev1ce” Reedtz
  • Niclas “Pengu” Mouritzen
  • Yiliang “Doublelift” Peng
  • Jay “sinatraa” Won
  • Topias Miikka “Topson” Taavitsainen
  • Russel David “Twistzz” Van Dulken
  • Matthew “Super” DeLisi
  • Rasmus “Caps” Winther

Esports Console Player of the Year

  • Dominique “SonicFox” McLean – 1st place
  • Alexandre “Kaydop” Courant – 2nd place
  • Chris “Simp” Lehr – 3rd place
  • Justin “jstn” Morales
  • Sam “Octane” Larew
  • James “Clayster” Eubanks
  • Gilbert “Xplosive” Rojo
  • Juan “Hungrybox” DeBiedma
  • Brandon “Dashy” O’tell
  • Mohammed “Mo Auba” Harkous
  • Leonardo “MKLeo” Perez
  • Kenny “Kenny” Williams

Esports Host of the Year

  • Alex “Goldenboy” Mendez – 1st place
  • Eefje “Sjokz” Depoortere – 2nd place
  • Nyvi Estephan – 3rd place
  • James “Dash” Patterson
  • Alex “Machine” Richardson
  • Tres “stunna” Saranthus
  • Paul “Redeye” Chaloner
  • Katie Bedford
  • Frankie “getfrank” Ward
  • Chris “Puckett” Puckett

Streamer of the Year

  • Dr Disrespect – 1st place
  • Jack “CouRage” Dunlop – 2nd place
  • Alan “alanzoka” Ferreira – 3rd place
  • Nick “NICKMERCS” Kolcheff
  • Corentin “Gotaga” Houssein
  • Michael “Shroud” Grzesiek
  • Tyler “Ninja” Blevins
  • Turner “Tfue” Tenney
  • Timothy John “TimTheTatman” Betar
  • Imane “Pokimane” Anys

Esports Organization of the Year

  • Team Liquid – 1st place
  • G2 Esports – 2nd place
  • 100 Thieves – 3rd place
  • Cloud9
  • Team Vitality
  • Fnatic
  • NRG Esports
  • EUnited
League of Legends

LIVE: LCS Lock In 2021 Day 1: 100 Thieves start on top

Published: 15/Jan/2021 23:00 Updated: 15/Jan/2021 23:49

by Andrew Amos

Share


The LCS has kicked off 2021 not with the Spring Split, but with a new tournament called Lock In. Similar to the KeSPA Cup or Demacia Cup, NA’s top teams will duke it out in a pre-season event right before the main season. Here’s what you need to know.


  • LCS Lock In 2021 is a new pre-season tournament for all 10 teams.
  • 100 Thieves smash TSM to open up their 2021 campaign.
  • CLG face Liquid next at 4pm PT / 7pm ET.

LCS Lock In: Stream

The LCS Lock In tournament is the 2021 starter for League of Legends in North America. All 10 LCS teams will take part in the two-week competition that gives fans a taster of the year to come.

They’re not playing for pittance either. The winning team will take home $150,000 USD, and a lot of confidence heading into the start of Spring 2021 in February.

LCS Lock In 2021: Teams & groups

As we mentioned earlier, all 10 of the LCS teams will be taking part in the Lock In tournament. Some teams may choose to field their academy rosters instead of their main rosters, but with $150,000 on the line, there’ll definitely be some teams gunning for the flag.

Among them, Summer 2020 champions TSM would be favorites. Having made a number of moves in the off-season, only keeping jungler Mingyi ‘Spica’ Lu, the new squad will have a hard task in front of them. Team Liquid, CLG, and Cloud9 also made some big moves in the off-season to catch back up.

The 10 teams will be split into groups of two, with the top four from each group making it to the single-elimination playoffs.

Group A Group B
TSM FlyQuest
100 Thieves Cloud9
CLG Dignitas
Golden Guardians Evil Geniuses
Team Liquid Immortals

LCS Lock In 2021: Schedule

Groups Day 1: Friday, January 15

Group Match PT ET GMT
Group A 100 Thieves 1 – 0 TSM 3pm 6pm 11pm
CLG vs Liquid 4pm 7pm 12am (Jan 16)
Group B Cloud9 vs Evil Geniuses 5pm 8pm 1am (Jan 16)
Dignitas vs FlyQuest 6pm 9pm 2am (Jan 16)
Group A Golden Guardians vs CLG 7pm 10pm 3am (Jan 16)

Groups Day 2: Saturday, January 16

Group Match PT ET GMT
Group B Immortals vs Evil Geniuses 1pm 4pm 9pm
Group A Golden Guardians vs TSM 2pm 5pm 10pm
Group B Cloud9 vs FlyQuest 3pm 6pm 11pm
Immortals vs Dignitas 4pm 7pm 12am (Jan 17)
Group A CLG vs 100 Thieves 5pm 8pm 1am (Jan 17)

Groups Day 3: Sunday, January 17

Group Match PT ET GMT
Group B Immortals vs Cloud9 1pm 4pm 9pm
Group A Liquid vs 100 Thieves 2pm 5pm 10pm
Group B Dignitas vs Evil Geniuses 3pm 6pm 11pm
Group A CLG vs TSM 4pm 7pm 12am (Jan 18)
Golden Guardians vs Liquid 5pm 8pm 1am (Jan 18)

Groups Day 4: Friday, January 22

Group Match PT ET GMT
Group B Dignitas vs Cloud9 3pm 6pm 11pm
Group A Golden Guardians vs 100 Thieves 4pm 7pm 12am (Jan 23)
Group B Evil Geniuses vs FlyQuest 5pm 8pm 1am (Jan 23)
Group A Liquid vs TSM 6pm 9pm 2am (Jan 23)
Group B Immortals vs FlyQuest 7pm 10pm 3am (Jan 23)

Quarterfinals Day 1: Saturday, January 23

Match PT ET GMT
TBD vs TBD 1pm 4pm 9pm
TBD vs TBD 5pm 8pm 1am (Jan 24)

Quarterfinals Day 2: Sunday, January 24

Match PT ET GMT
TBD vs TBD 1pm 4pm 9pm
TBD vs TBD 5pm 8pm 1am (Jan 24)

Semifinals Day 1: Friday, January 29

Match PT ET GMT
TBD vs TBD 3pm 6pm 11pm

Semifinals Day 2: Saturday, January 30

Match PT ET GMT
TBD vs TBD 1pm 4pm 9pm

Grand Finals: Sunday, January 31

Match PT ET GMT
TBD vs TBD 1pm 4pm 9pm