CS:GO

StarLadder StarSeries Season 8 CSGO: Streams, schedule, results

by Joe O'Brien

Share


Some of the world’s best CS:GO teams are set to clash once again at StarLadder’s StarSeries i-League Season 8.

Offering a $500,000 prize pool, StarSeries Season 8 will see sixteen teams fight through one of the most rigorous formats on the circuit to claim the lion’s share.

While the top two ranked teams in the world – Astralis and Team Liquid – are absent, StarSeries will give an opportunity for several other top teams to establish themselves as the top contender with that pair.

Both ESL One New York champions Evil Geniuses and DreamHack Masters Malmo champions Fnatic are in attendance, while the likes of Na’Vi, Vitality, Ninjas in Pyjamas and MIBR all get to show off their new rosters once again.

StarLadder
StarLadder

Format

The sixteen teams competing at StarLadder StarSeries Season 8 have been divided into two groups, each of which will feature a double elimination bracket. The top four teams from each bracket will advance to the playoffs.

The playoffs themselves feature another double elimination bracket, with the top four teams from the group stage starting in the upper bracket, and the next four teams starting in the lower bracket. All matches throughout the tournament will be best-of-threes.


Final Standings

Place Prize Money Team
1st $250,000 Evil Geniuses
2nd $80,000 Fnatic
3rd $40,000 FURIA
4th $25,000 Renegades
5th/6th $15,000 G2 Esports
5th/6th $15,000 MIBR
7th/8th $12,500 Team Vitality
7th/8th $12,500 Ninjas in Pyjamas
9th-12th $7,500 North
9th-12th $7,500 mousesports
9th-12th $7,500 AVANGAR
9th-12th $7,500 Heroic
13th-16th $5,000 Imperial e-Sports
13th-16th $5,000 Invictus Gaming
13th-16th $5,000 5Power Gaming
13th-16th $5,000 Natus Vincere

Streams

Main stream

Watch live video from starladder_cs_en on www.twitch.tv

Secondary stream

Watch live video from starLadder_cs_en2 on www.twitch.tv

Schedule

Playoffs

Friday, October 25

Round Match PST EST BST
Lower Bracket Round 1 Vitality 0-2 FURIA 12 AM 3 AM 8 AM
Lower Bracket Round 1 NiP 1-2 MiBR 3:30 AM 6:30 AM 11:30 AM
Semi-Finals G2 Esports 1-2 Fnatic 7 AM 10 AM 3 PM
Semi-Finals Renegades 0-2 Evil Geniuses 10: 30 AM 1:30 PM 6:30 PM

Saturday, October 26

Round Match PST EST BST
Lower Bracket Round 2 G2 Esports 0-2 FURIA 12 AM 3 AM 8 AM
Lower Bracket Round 2 Renegades 2-1 MIBR 3:30 AM 6:30 AM 11:30 AM
Winner Bracket Final Fnatic 1-2 Evil Geniuses 7 AM 10 AM 3 PM
Lower Bracket Round 3 Furia 2-0 Renegades 10: 30 AM 1:30 PM 6:30 PM


Sunday, October 27

Round Match PST EST BST
Lower Bracket Final Fnatic 2-1 Furia 4 AM 7 AM 12 PM
Grand Final Evil Geniuses 2-0 Fnatic 7:30 AM 10:30 AM 3:30 PM


Group Stage

Monday, October 21

Round Match PST EST BST
Group A upper bracket QF Mousesports 1-2 North 12 AM 3 AM 8 AM
Group A upper bracket QF Vitality 2-0 Invictus Gaming 12 AM 3 AM 8 AM
Group A upper bracket QF Fnatic 2-0  Imperial 3:30 AM 6:30 AM 11:30 AM
Group A upper bracket QF MIBR 1-2 Renegades 3:30 AM 6:30 AM 11:30 AM
Group A upper bracket SF Vitality 2-1 North
7 AM 10 AM 3 PM
Group A upper bracket SF Fnatic 0-2 Renegades 10:30 AM  1:30 PM 6:30 PM


Tuesday, October 22

Round Match PST EST BST
Group B upper bracket QF Evil Geniuses 2-0 5Power Gaming 12 AM 3 AM 8 AM
Group B upper bracket QF NiP 2-0 FURIA 12 AM 3 AM 8 AM
Group B upper bracket QF AVANGAR 2-0 Heroic 3:30 AM 6:30 AM 11:30 AM
Group B upper bracket QF Na'Vi 1-2 G2 Esports 3:30 AM 6:30 AM 11:30 AM
Group B upper bracket SF Evil Geniuses 1-2 NiP 7 AM 10 AM 3 PM
Group B upper bracket SF AVANGAR 0-2 G2 10: 30 AM 1:30 PM 6:30 PM


Wednesday, October 23

Round Match PST EST BST
Group A LBR1 Imperial 0-2 MiBR 12 AM 3 AM 8 AM
Group A LBR1 Invictus Gaming 0-2 Mousesports 12 AM 3 AM 8 AM
Group B LBR1 5Power Gaming 0-2 FURIA 3:30 AM 6:30 AM 11:30 AM
Group B LBR1 Heroic 2-0 Na'Vi 3:30 AM 6:30 AM 11:30 AM
Group A LBR2 North 0-2 MiBR 7 AM 10 AM 3 PM
Group A LBR2 Fnatic 2-0 mousesports 7 AM 10 AM 3 PM
Group B LBR2 Evil Geniuses 2-1 Heroic 10:30 AM 1:30 PM 6:30 PM
Group B LBR2 AVANGAR 1-2 FURIA 10:30 AM 1:30 PM 6:30 PM


Thursday, October 24

Round Match PST EST BST
Group A upper bracket final Renegades 2-0 Vitality 12 AM 3 AM 8 AM
Group A LBR3 MiBR 0-2 Fnatic 12 AM 3 AM 8 AM
Group B upper bracket final NiP 0-2 G2 5:30 AM 8:30 AM 1:30 PM
Group B LBR3 FURIA 0-2 Evil Geniuses 5:30 AM 8:30 AM 1:30 PM
Group A lower bracket final Vitality 0-2 Fnatic 9 AM 12 PM 5 PM
Group B lower bracket final NiP 0-2 Evil Geniuses 9 AM 12 PM  5 PM



StarSeries Season 8 Groups

Group A

Team Record
Renegades 3-0
Fnatic 4-1
Vitality 2-2
MiBR 2-2
North (Eliminated) 1-2
mousesports (Eliminated) 1-2
Imperial (Eliminated) 0-2
Invictus Gaming (Eliminated) 0-2

Group B

Team Record
G2 Esports 3-0
Evil Geniuses 4-1
Ninjas in Pyjamas 2-2
FURIA 2-2
AVANGAR (Eliminated) 1-2
Heroic (Eliminated) 1-2
Na'Vi (Eliminated) 0-2
5 Power Gaming (Eliminated) 0-2

Last updated: 2:26 PM EST on October 27.