Call of duty

How to Watch CWL Las Vegas 2018 - streams, schedule, brackets, pools, and more

by Connor Bennett

Share


The first major tournament of the new Call of Duty World League season is finally here and currently taking place in Las Vegas, Nevada.

Hundreds of teams from all over the world have come together to battle for a share of the $250,000 prize pool and a crucial chunk of Pro Points.

12 of the top teams from the previous WWII season have directly qualified for Pool Play, four more will stamp their ticket via the new Play-In tournament, and an additional four will qualify by surviving the tough Open Bracket. 


General Info

  • Location: Hard Rock Hotel in Las Vegas, Nevada
  • Dates: December 7-9, 2018
  • Prize Pool: $250,000 
  • Total Teams: 269
  • Game Types and Maps:
    • Hardpoint: Arsenal, Frequency, Gridlock, Hacienda, Seaside
    • Search and Destroy: Arsenal, Frequency, Gridlock, Hacienda, Payload
    • Control: Arsenal, Frequency, Gridlock, Seaside
  • Format:
    • Open Bracket: Best-of-3 Series (Best-of-5 in qualifying rounds)
    • Pool Play: Best-of-5 Series
    • Championship Bracket: Best-of-5 series, double elimination



Brackets


Official Streams

ALPHA

Watch live video from Call of Duty® Delta on www.twitch.tv

BRAVO

Watch live video from Call of Duty® Bravo on www.twitch.tv


Schedule and Scores

Sunday, December 9, 2018 - Championship Sunday

Round Match and Result PST EST GMT AEDT
Winner's Semi #1 Sween 0-3 SPY 10:00 AM 1:00 PM 6:00 PM 5:00 AM
LR4 LP 3-1 Envy 10:00 AM 1:00 PM 6:00 PM 5:00 AM
LR4 EG 3-1 Reciprocity 10:00 AM 1:00 PM 6:00 PM 5:00 AM
LR4 LG 3-1 100T 10:00 AM 1:00 PM 6:00 PM 5:00 AM
LR4 Str8 3-1 Red 10:00 AM 1:00 PM 6:00 PM 5:00 AM
Winner's Semi #2 eu 1-3 OG 11:30 AM 2:30 PM 7:30 PM 6:30 AM
LR5 Str8 2-3 LG 11:30 AM 2:30 PM 7:30 PM 6:30 AM
LR5 EG 0-3 LP 11:30 AM 2:30 PM 7:30 PM 6:30 AM
LR6 eU 3-0 LP 1:00 PM 4:00 PM 9:00 PM 8:00 AM
LR6 Sween 1-3 LG 1:00 PM 4:00 PM 9:00 PM 8:00 AM
Winner's Final Splyce 2-3 OG 2:30 PM 5:30 PM 10:30 PM 9:30 AM
Loser's Semis eU 3-1 LG 2:30 PM 5:30 PM 10:30 PM 9:30 AM
Loser's Final Splyce 2-3 eU 4:00 PM 7:00 PM 2:00 AM 1:00 PM
Grand Final OG 3-0 eUnited 5:30 PM 8:30 PM 3:30 AM 2:30 PM


Saturday, December 8, 2018 - Day Two

Round Match and Result PST EST GMT AEDT
OBR5 Imperial 1-3 Excelerate 12:00 PM 3:00 PM 8:00 PM 7:00 AM
OBR5 Team Sween 3-1 Team Revenge 12:00 PM 3:00 PM 8:00 PM 7:00 AM
OBR5 Team Heretic 3-0 FaZe Clan Black 12:00 PM 3:00 PM 8:00 PM 7:00 AM
OBR5 Tainted Minds 1-3 Mazer Gaming 12:00 PM 3:00 PM 8:00 PM 7:00 AM
Pool C Str8 3-0 Mazer 2:00 PM 5:00 PM 10:00 PM 9:00 AM
Pool B UYU 3-1 Heretics 2:00 PM 5:00 PM 10:00 PM 9:00 AM
Pool D PIT 3-1 Excelerate 2:00 PM 5:00 PM 10:00 PM 9:00 AM
Pool A MF 0-3 Sween 2:00 PM 5:00 PM 10:00 PM 9:00 AM
Pool B EG 0-3 Heretics 3:30 PM 6:30 PM 11:30 PM 10:30 AM
Pool A eU 3-1 Sween 3:30 PM 6:30 PM 11:30 PM 10:30 AM
Pool C Envy 2-3 Mazer 3:30 PM 6:30 PM 11:30 PM 10:30 AM
Pool D SPY 3-1 Excelerate 3:30 PM 6:30 PM 11:30 PM 10:30 AM
Pool A 100T 0-3 Sween 5:00 PM 8:00 PM 1:00 AM 12:00 PM
Pool D OG 3-0 Excelerate 5:00 PM 8:00 PM 1:00 AM 12:00 PM
Pool B LG 3-1 Heretics 5:00 PM 8:00 PM 1:00 AM 12:00 PM
Pool C LP 3-2 Mazer 5:00 PM 8:00 PM 1:00 AM 12:00 PM
Pool D G2 0-3 Excelerate 6:30 PM 9:30 PM 2:30 AM 1:30 PM
Pool C FaZe 3-0 Mazer 6:30 PM 9:30 PM 2:30 AM 1:30 PM
Pool A REC 0-3 Sween 6:30 PM 9:30 PM 2:30 AM 1:30 PM
Pool B Red 3-1 Heretics 6:30 PM 9:30 PM 2:30 AM 1:30 PM
WR1 Splyce 3-0 Evil Geniuses 8:00 PM 11:00 PM 4:00 AM 3:00 PM
WR1 eU 3-1 Str8 Rippin 8:00 PM 11:00 PM 4:00 AM 3:00 PM
LR1 Envy 3-0 Tainted  8:30 PM 11:30 PM 4:30 AM 3:30 PM
LR1 G2 3-0 Imperial 8:30 PM 11:30 PM 4:30 AM 3:30 PM
LR1 Heretics 3-2 Revenge 8:30 PM 11:30 PM 4:30 AM 3:30 PM
WR1 OG 3-0 LG 9:30 PM 12:30 AM 5:30 AM 4:30 PM
WR1 LP 2-3 Sween 9:30 PM 12:30 AM 5:30 AM 4:30 PM
LR2 Excelerate 0-3 Envy 10:00 PM 1:00 AM 6:00 AM 5:00 PM
LR2 Reciprocity 3-1 Heretics 10:00 PM 1:00 AM 6:00 AM 5:00 PM
LR2 Mazer 0-3 G2 10:00 PM 1:00 AM 6:00 AM 5:00 PM
LR2 Red 3-0 Mindfreak 10:00 PM 1:00 AM 6:00 AM 5:00 PM
LR2 UYU 0-3 Envy 11:30 PM 2:30 AM 7:30 AM 6:30 PM
LR2 FaZe 2-3 Reciprocity 11:30 PM 2:30 AM 7:30 AM 6:30 PM
LR2 100T 3-0 G2 11:30 PM 2:30 AM 7:30 AM 6:30 PM
LR2  PIT 1-3 Red 11:30 PM 2:30 AM 7:30 AM 6:30 PM

Friday, December 7, 2018 - Day One

Pool Match and Result PST EST GMT AEDT
B EG 3-1 UYU 2:00 PM 5:00 PM 10:00 PM 9:00 AM
D OG 3-0 PIT 2:00 PM 5:00 PM 10:00 PM 9:00 AM
D SPY 3-2 G2 Esports 2:00 PM 5:00 PM 10:00 PM 9:00 AM
B LG 3-1 Red 2:00 PM 5:00 PM 10:00 PM 9:00 AM
C FaZe 3-2 Envy 3:30 PM 6:30 PM 11:30 PM 10:30 AM
A eU 3-1 MF 3:30 PM 6:30 PM 11:30 PM 10:30 AM
C LP 3-1 Str8 3:30 PM 6:30 PM 11:30 PM 10:30 AM
A 100T 3-1 REC 3:30 PM 6:30 PM 11:30 PM 10:30 AM
D OG 3-0 G2 5:00 PM 8:00 PM 1:00 AM 12:00 PM
D SPY 3-1 PIT 5:00 PM 8:00 PM 1:00 AM 12:00 PM
B LG 3-0 UYU 5:00 PM 8:00 PM 1:00 AM 12:00 PM
B Red 2-3 EG 5:00 PM 8:00 PM 1:00 AM 12:00 PM
A 100T 3-1 MF 6:30 PM 9:30 PM 2:30 AM 1:30 PM
C Envy 3-1 LP 6:30 PM 9:30 PM 2:30 AM 1:30 PM
A eU 3-0 REC 6:30 PM 9:30 PM 2:30 AM 1:30 PM
C FaZe 1-3 Str8 6:30 PM 9:30 PM 2:30 AM 1:30 PM
D SPY 1-3 OG 8:00 PM 11:00 PM 4:00 AM 3:00 PM
B LG 2-3 EG 8:00 PM 11:00 PM 4:00 AM 3:00 PM
B Red 2-3 UYU 8:00 PM 11:00 PM 4:00 AM 3:00 PM
D G2 1-3 PIT 8:00 PM 11:00 PM 4:00 AM 3:00 PM
A 100T 1-3 eU 9:30 PM 12:30 AM 5:30 AM 4:30 PM
A REC 1-3 MF 9:30 PM 12:30 AM 5:30 AM 4:30 PM
C Envy 2-3 Str8 9:30 PM 12:30 AM 5:30 AM 4:30 PM
C FaZe 1-3 LP 9:30 PM 12:30 AM 5:30 AM 4:30 PM

Pool Play Standings

Top two teams qualify for the Winner's Bracket Round 1, third place team moves on to Loser's Bracket Round 3, fourth place team to Loser's Round 2, fifth to Loser's Round 1.

Pool A

Team Record Map Count Map Win %
1 eUnited 4-0 12-3 80%
2 Team Sween 3-1 10-3 77%
2 100 Thieves 2-2 7-8 47%
4 Team Reciprocity 1-3 4-10 29%
5 Mindfreak 0-4 3-12 20%

Pool B

Team Record Map Count Map Win %
1 Evil Geniuses 3-1 9-8 53%
2 Luminosity Gaming 3-1 11-5 69%
3 UYU 2-2 7-9 44%
4 Red Reserve 1-3 8-10 44%
5 Team Heretics 1-3 7-9 44%


Pool C

Team Record Map Count Map Win %
1 Lightning Pandas 3-1 10-7 59%
2 Str8 Rippin 3-1 10-6 63%
3 FaZe Clan 2-2 8-8 50%
4 Mazer Gaming 1-3 5-11 31%
5 Envy 1-3 9-10 47%

Pool D

Team Record Map Count Map Win %
1 OpTic Gaming 4-0 12-1 92%
2 Splyce 3-1 10-7 59%
3 Pittsburgh Knights 2-2 7-8 47%
4 Excelerate Gaming 1-3 5-9 36%
5 G2 Esports 0-4 3-12 20%

Final Placements

Placement Cash Prize Pro Points Team Roster
 1 $100,000 25,000 OpTic Gaming                    Scump, Crimsix, Karma, Dashy, TJHaLy         
 2 $60,000 15,000 eUnited Clayster, Arcitys, Presinni, JKap, ABeZy.
 3 $40,000 11,000 Splyce Temp, Jurd, Accuracy, Aqua, Loony
 4 $20,000 9,000 Luminosity Gaming Slacked, FormaL, John, Gunless, Classic

VIEW THE REMAINDER OF THE CWL VEGAS FINAL PLACEMENTS AND PRIZE BREAKDOWN HERE


Play-In Tournament

The eight of the highest ranked teams in terms of Pro Points that were not already in Pool Play competed in a qualifier tournament on December 6 that decided which four teams advanced to Pool Play.

The initial Pool Play Qualifier bracket

PLAY-IN RESULTS:

Winner's Bracket Round 1:

  • PIT Knights 3-2 Team Divine
  • Tainted Minds 3-0 Gone Gaming
  • The Imperial 2-3 UYU
  • Mindfreak 0-3 Str8 Rippin

Winner's Bracket Round 2 (Qualifier Round)

  • UYU 2-3 Str8 Rippin*
  • PIT Knights* vs Tainted Minds

Loser's Bracket Round 1:

  • The Imperial** 0-3 Mindfreak
  • Team Divine 3-0 Gone Gaming**

Loser's Bracket Round 2 (Qualifier Round):

  • Mindfreak* 3-0 Tainted Minds**
  • UYU* 3-1 Team Divine**

**Qualified for Pool Play via the Play-In tournament

**Eliminated from the Play-In tournament


Rosters

POOL A

Team Roster
100 Thieves Kenny, Fero, Enable, Slasher, Octane
eUnited Clayster, Jkap, Arcitys, Prestinni, Abezy

Team Reciprocity

Denz, Seany, Tommey, Wuskin, Zed
Mindfreak BuZZO, Excite, Fighta, Louqa, Shockz
Team Sween QwiKeR, Weeman, Nolson, Dylan, Braaain

POOL B

Team Roster
Luminosity Gaming FormaL, Gunless, John, Slacked, Classic
Red Reserve Bance, Joee, Rated, Skrapz, Zer0
Evil Geniuses FeLo, Goonjar, Royalty, Saints, Xotic
UYU Mayhem, Bova, Proto, Skyz, Spoof
Team Heretics Lucky, JurNii, MethodZ, Sukry, MeTTalZz

POOL C

Team Roster
FaZe Clan ZooMaa, Methodz, Attach, Replays, Priestahh
Team Envy Aches, Apathy, Assault, Huke, Silly
Lighting Pandas MadCat, Alexx, Dqvee, Joshh, Peatie
Str8 Rippin Havok, MajorManiak, Maux, Nagafen, SpaceLy
Mazer Gaming Apox, Ramby, Super, TeddyRecKs, Zapitus

POOL D

Team Roster
Splyce Jurd, Accuracy, Loony, Temp, Aqua
OpTic Gaming Scump, Crimsix, Karma, Dashy, TJHaly
G2 Esports Chino, Blazt, Faccento, Decemate, Ricky
Pittsburgh Knights GodRX, Lacefield, Pandur, Parasite, Theory
Excelerate Gaming Beehzy, FA5tBALL, MRuiz, Believer, ProFeeZy